Reklama

Wiadomości

  • 7 listopada 2023
  • wyświetleń: 4147

Bogate, ale trudne dziedzictwo Bielska. Mniejszość Niemiecka zaprasza na panel historyczny

W klubokawiarni Aquarium już w środę, 8 listopada odbędzie się spotkanie z bielskimi historykami zatytułowane "Bielitz, czyli Bielsko - o wyspie, która (nie)umarła".

Spotkanie historyczne w klubokawiarni Aquarium
Spotkanie historyczne w klubokawiarni Aquarium odbędzie się w środę, 8 listopada o 18:00 · fot. Profil Mniejszości Niemieckiej na Facebooku


- Nasze miasto skrywa bogate, ale zarazem trudne dziedzictwo. Panel historyczny organizowany przez Mniejszość Niemiecką w Bielsku-Białej postara się przybliżyć tę, nie tak daleką, historię, jak i poruszyć temat kultury oraz tożsamości regionu, w także wyzwań w przyszłości, które się z nimi wiążą - wyjaśniają organizatorzy.

Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18:00, podzielone będzie na trzy segmenty:

  1. „Bielsko-Biała: granice, języki, wyznania" - Piotr Kenig, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
  2. Kultura i tradycja Bielska, Białej i okolic - co właściwie utraciliśmy w 1945 roku? - Łukasz Giertler, historyk, przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w Bielsku-Białej
  3. Wyspa językowa, czy pogranicze? Perspektywa Wilamowian. - dr Tymoteusz Król, Instytut Slawistyki PAN i Uniwersytet Ostrawski. Wyspa (nie)umarła - dyskusja wokół problemu kultury i tożsamości regionu oraz wyzwań w przyszłości


Organizatorzy przybliżają także sylwetki prelegentów:

Piotr Kenig - historyk związany z Muzeum w Bielsku-Białej. Kustosz oraz kierownik w Starej Fabryce. Interesuje się głównie dziejami Bielska oraz Białej w XVIII oraz XIX wieku. Autor wielu świetnych książek historycznych na temat miasta oraz znawca historii rodzin przemysłowców z naszego regionu, które opisuje między innymi na łamach Relacji Interpretacji. Rodowity bielszczanin.

Łukasz Giertler - historyk oraz przewodniczący koła Mniejszości Niemieckiej w Bielsku-Białej. Od lat zajmuje się badaniami nad przeszłością miasta z perspektywy jego niemieckich mieszkańców. Autor artykułów popularnonaukowych na portalu Bielsko.info oraz przewodnik miejski. Rodowity bielszczanin, zaangażowany także w historię bielskich ewangelików. Przez lata pomagał przy pracach na Starym Cmentarzu Ewangelickim przy ul. Frycza-Modrzewskiego, gdzie także oprowadzał wycieczki, specjalizując się w jego przeszłości.

Dr Tymoteusz Król - wilamowianin, doktor nauk o kulturze i religii, etnolog i folklorysta. Związany z Instytutem Slawistyki Polskiej Akademii Nauk pracuje na rzecz zachowania kultury i języka wilamowskiego. Aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, jest autorem licznych artykułów naukowych. W kręgu jego zainteresowań jest między innymi bielsko-bialska wyspa językowa, narracje o przeszłości z perspektywy folklorystycznej oraz dyskurs nacjonalistyczny w publikacjach naukowych na temat mniejszości oraz wysp językowych.

kr / bielsko.info

źródło: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców woj. Śląskiego koło Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.