Reklama

Wiadomości

  • 9 listopada 2023
  • wyświetleń: 727

Miasto niewystarczająco pomaga niepełnosprawnym? Radny oczekuje zmian

Funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w dużym mieście to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, gdy wiele jego rejonów nie jest dostosowanych choćby do poruszania się na wózku. Bielski radny Konrad łoś zarzuca władzom miasta, że nie wykorzystują wszystkich możliwości by ułatwić tym mieszkańcom życia.

wózek inwalidzki, niepełnosprawni
fot. Pixabay


- Miasto Bielsko-Biała nie jest zainteresowane poprawą warunków funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami przy wykorzystaniu wsparcia jakie daje Fundusz Dostępności - stwierdza miejscowy radny Konrad Łoś.

Łoś przypomina, że w marcu 2020 roku podjął temat usuwania barier architektonicznych w budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej przy wykorzystaniu wsparcia z Funduszu Dostępności.

- W szczególności obejmuje on niskooprocentowane pożyczki na dostosowanie budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale także pozwala na pozyskanie dofinansowania wielu innych obszarów wsparcia osób z niepełnosprawnościami. W obrębie Funduszu funkcjonuje m.in. „Program windowy" oraz projekt „Dostępna szkoła" - podkreśla radny.

W odpowiedzi na jego pismo Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej, wymienił szereg działań jakie podejmuje miasto by wspomóc funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w mieście. Wspomina o między innymi grantach na zakup pojazdów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami czy na dostosowanie pomieszczeń w urzędzie do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Wiceprezydent dodaje też, że "Zakład Gospodarki Mieszkaniowej za każdym razem, gdy podejmuje remonty bierze pod uwagę potrzeby likwidacji barier architektonicznych".

- Rozumiejąc, że nie wszystkie istniejące obiekty mogą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w jednym momencie, miasto podejmuje wysiłki w celu stopniowej likwidacji barier architektonicznych w infrastrukturze miejskiej. Należy zaznaczyć, że teren Bielska-Białej jest urozmaicony topograficznie, co czasem może stanowić wyzwanie dla osób z niepełnosprawnościami w poruszaniu się. Miasto jest świadome tego problemu i pracuje nad dostosowaniem środowiska miejskiego do tych trudności. W miarę możliwości finansowych miasto podejmuje działania w celu likwidacji barier architektonicznych oraz udoskonalenia dostępności miejsc publicznych, takich jak chodniki, przystanki autobusowe i inne obiekty - podkreśla wiceprezydent.

Takie tłumaczenie jednak radnego Łosia nie przekonało.

- Brak aktywności miasta w zakresie wnioskowania o środki z ww. Funduszu zdumiewa, zważywszy na liczne problemy z jakimi zmagają się osoby dotknięte niepełnosprawnościami, o czym często jestem informowany. Oczekuję zintensyfikowania działań na rzecz likwidacji w miejskiej infrastrukturze barier architektonicznych poprzez m.in. instalowanie wind, podjazdów, platform, stosowanie płytek chodnikowych z wypustkami dla niewidomych w obrębie przejść dla pieszych, bądź schodów - komentuje.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.