Reklama

Wiadomości

  • 7 listopada 2023
  • 19 listopada 2023
  • wyświetleń: 3904

To bielska perełka. Jest szansa na jej szersze udostępnienie

Bielski cmentarz ewangelicki to pełen zieleni zakątek miasta, gdzie spoczywają zasłużeni dla jego historii osoby. To także miejsce po prostu urokliwe, stanowiące architektoniczną perełkę Bielska-Białej. Miejscowi ewangelicy chcieliby, by nekropolia była dostępna na co dzień, a władze miasta gotowe są przychylić się do ich starań.

cmentarz ewangelicki
fot. Maps Google


Mieszkańcy chcą uratować zabytkową nekropolięDo bielskiego Ratusza trafiła petycja grupy mieszkańców miasta, którzy zabiegają o uratowanie oraz udostępnienie cmentarza ewangelickiego, znajdującego się w Bielsku-Białej przy ulicy Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Proszą o powołanie zespołu, który miałby wypracować formułę i harmonogram prac mających na celu ochronę i rewitalizację tego wyjątkowego zabytku.

- Społeczność ewangelicka nie jest w stanie sprawować bieżącej opieki, tym bardziej dokonać wspomnianej rewitalizacji - podkreślają autorzy petycji.

Pochowano tam byłych burmistrzów i duchownychSponad muru okalającego teren cmentarza wystają korony drzew świadczące o rosnącej tam bujnej roślinności, a piękna brama cmentarna wybudowana około 1860 r. wskazuje na to, że skrywa on wiele ciekawych historii związanych z pochowanymi na tym cmentarzu.

- To wybitne postaci różnych wyznań, zasłużone dla rozwoju naszego miasta. Pochowani są tu dawni burmistrzowie, samorządowcy, przemysłowcy, ludzie kultury i nauki, a także duchowni ewangeliccy, którzy pełnili nie tylko rolę duszpasterską, ale i społeczną, a nawet polityczną - opisuje ks. Krzystof Cieńciała, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bielsku-Białej.

Cmentarz został założony w 1833r. kiedy to z powodu epidemii cholery władze miasta zakazały pochówków na cmentarzach znajdujących się w obrębie miasta. Spoczywają tu m.in. takie osobistości jak burmistrzowie miasta: Gustav Johanny (1848-1860), Karl Sennewald (1860-1867) Moritz Gustav Scholz (1867-1880), Heinrich Hoffman (1882-191). Ostatni pochówek pochodzi z roku 1953.

- Cmentarz jest jednym z nielicznych przykładów tego typu obiektów z tak dobrze zachowaną tkanką architektoniczną oraz przyrodniczą. To ponad hektar zieleni w centrum miasta z ponad 150 drzewami, który może posłużyć jako miejsce uczące o historii regionu, sztuce cmentarnej, nagrobnej, ekologii (siedliska roślin i zwierząt) oraz jako przestrzeń wytchnienia - dodaje ks. proboszcz.

Duchowny podkreśla, że powstanie Parku Pamięci to doskonały pomysł na odzyskanie zatraconej przestrzeni miejskiej, która ma być miejscem do zadumy i nauki.

- Aktualnie najbliższym stylem, do którego można by przypisać cmentarz, jest styl krajobrazowych ogrodów sentymentalnych. Szczególnie przez elementy roślinne, które naśladują naturalne formy przyrody. Całość tworzy malarskie widoki, które mają zgodnie z duchem sentymentalizmu wywołać u widza wartości takie jak: czułość, wrażliwość i spokój. Obszar zieleni pełni także ważne funkcje związane ze zmianami klimatu. Poprawa jakości powietrza, obniżanie temperatury, wyłapywanie zanieczyszczeń czy zwiększona retencja to tylko niektóre z pozytywnych cech zieleni cmentarza, a które są wymaganiem przestrzennym nowoczesnych miast - podkreśla przedstawiciel autorów petycji. - Organizowane przez parafię zwiedzanie cmentarza przyciąga tłumy zainteresowanych. Wiele osób podkreśla fakt, że otwarcie tego pięknego zakątka miasta byłoby dla nich bardzo cenne, choćby ze względów terapeutycznych - dodaje Cieńciała.

Władze miasta powołają zespół roboczyW odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński poinformował, że przychyla się do powołania zespołu roboczego do wypracowania sposobu ochrony i rewitalizacji oraz udostępnienie mieszkańcom miasta ewangelickiej nekropolii.

- Pragnę podziękować autorom petycji za troskę o stan zabytkowej nekropolii będącej cennym przykładem miejscowej sztuki sepulkralnej, która również i mnie leży na sercu - podkreślił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.