Reklama

Wiadomości

  • 4 listopada 2023
  • wyświetleń: 957

Sukces zawodniczki trenującej w klubie Taekwon-do w Bielsku-Białej

Marta Grysztar, zawodniczka Polskiej Federacji Taekwon-do, uczennica II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej, wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach Europy w Taekwon-do, które odbyły się w dniach 27-29 października w Las Rozas de Madrit w Hiszpanii.

Sukces sportowy zawodniczki trenującej w klubie Taekwon-do w Bielsku-Białej
Sukces sportowy zawodniczki trenującej w klubie Taekwon-do w Bielsku-Białej- · fot. Taekwon-do Cobra GrysztarTeam


Taekwondo to sztuka walki wywodząca się z Korei Południowej. Jest ona coraz bardziej popularna w Polsce. Tylko w Polskiej Federacji Taekwon-do zrzeszonych jest ponad 7000 zawodników, trenujących w 150 klubach w całej Polsce, w tym również w Bielsku-Białej.

W zawodach w Madrycie wzięło udział ponad 1000 zawodników, z czego aż 85 adeptów tej sztuki walki z Polski. Do rywalizacji przystąpili także zawodnicy z Argentyny, Belgii, Cypru, Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Irlandii, Włoch, Niderlandów, Nepalu, Portugalii, Szkocji, Urugwaju i Wenezueli.

Marta rywalizowała w trzech konkurencjach - w układach indywidualnych TUL, w walkach indywidualnych light contact i w walkach drużynowych juniorek. Konkurencja była ogromna, a rywalizacja na najwyższym poziomie. W rezultacie trzydniowych zmagań, zawodniczka Klubu Taekwon-do Cobra Team, trenująca w sekcji GrysztarTeam w Bielsku-Białej, wywalczyła srebrny medal w walkach drużynowych.

Sukces sportowy zawodniczki trenującej w klubie Taekwon-do w Bielsku-Białej
Sukces sportowy zawodniczki trenującej w klubie Taekwon-do w Bielsku-Białej- · fot. Taekwon-do Cobra GrysztarTeam


W rywalizacji drużynowej biorą udział zespoły, w których jest od trzech do pięciu zawodniczek. Nie ma tu podziału na kategorie wagowe, jak to ma miejsce w walkach indywidualnych. Runda trwa pięć minut i w tym czasie na macie musi się pojawić każdy członek zespołu. Sędziowie oceniają każdą poprawnie wykonaną technikę, która kończy się uderzeniem lub kopnięciem w tułów lub głowę rywala. Wygrywa drużyna, na którą zagłosuje większość składu sędziowskiego. W walkach drużynowych sędziowało od trzech do czterech sędziów usytuowanych w narożnikach maty, nad całością pieczę sprawował sędzia planszowy i sędzia główny.

Polska Federacja Taekwon-do wystawiła do walk w sumie trzy drużyny juniorek (każda składająca się z czterech zawodniczek) i jak się okazało, były one bezkonkurencyjne. W walkach eliminacyjnych pokonały drużyny z innych krajów, w tym również będące faworytkami turnieju reprezentantki Hiszpanii. W rezultacie Polki zdominowały rywalizację drużynową i wywalczyły wszystkie miejsca na podium. Podium było BIAŁO-CZERWONE!

Sukces sportowy zawodniczki trenującej w klubie Taekwon-do w Bielsku-Białej
Sukces sportowy zawodniczki trenującej w klubie Taekwon-do w Bielsku-Białej- · fot. Taekwon-do Cobra GrysztarTeam


To był bardzo udany występ Marty, wręcz spełnienie jej sportowych marzeń. Ale oczywiście Ona nie zamierza poprzestać na tym sukcesie i już szykuje się na kolejne zawody. Poza odbywającymi się średnio raz w miesiącu mistrzostwami okręgowymi (najbliższe odbędą się już 26 listopada w Lidzbarku), Marta szykuje się już na Mistrzostwa Polski, które zaplanowane są na 13-14 kwietnia 2024 roku. Zresztą jest twarzą tych mistrzostw. Na plakacie promującym tą imprezę pojawiło się bowiem zdjęcie z Martą w roli głównej.

Wyjazdy na zawody to dla zawodników Polskiej Federacji Taekwon-do nie tylko możliwość sprawdzenia swoich możliwości ale również możliwość zwiedzania nowych miejsc. Wszystko to jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji DO-WORLD „Ucz się Świata z Taekwon-do”, która realizuje cele związane z powołaniem, szkoleniem i wysyłaniem Kadry Polski Taekwon-do na turniej zagraniczne. Wyjazd najlepszych zawodników (kadra A) jest w pełni finansowany ze środków zgromadzonych przez Fundację.

BM / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.