Wiadomości
- 30 października 2023
- wyświetleń: 2683
Cenne dary od WOŚP dla Szpitala Wojewódzkiego. Ich wartość to 1 400 000 złotych
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymał urządzenie do szybkiej identyfikacji drobnoustrojów wywołujących m.in. sepsę oraz aparat z systemem do badania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki.
Wartość darowizny wynosi ponad 1,4 mln złotych. - Aparatura znacznie przyspieszą diagnostykę sepsy i innych zakażeń. Pomoże również szybciej leczyć hospitalizowanych u nas pacjentów. Bardzo dziękujemy za ten dar - podkreśliła mgr Mariola Cichoń, kierownik Pracowni Bakteriologii Szpitala Wojewódzkiego
Pierwsze urządzenie to spektrometr mas MALDI BIOTYPER SIRIUS IVD, system firmy Bruker, który identyfikuje drobnoustroje poprzez pomiar unikatowych białek. - Białka te występują w każdym mikroorganiźmie i są jego genetycznym „odciskiem palca”. Ich widma porównywane są ze stale aktualizowaną biblioteką i na tej podstawie drobnoustrój jest identyfikowany do poziomu gatunku - wyjaśniła mgr Mariola Cichoń.
Kierownik dodała, że w stosowanych aktualnie metodach konwencjonalnych i automatycznych czas od wyhodowania drobnoustroju do identyfikacji wynosi od 5 do 48 godzin. Spektrometr skraca ten okres do kilkunastu minut. W przypadku większej ilości próbek wynik znany jest w ciągu godziny. Urządzenie jest tak dokładne, że nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych testów.
- Szybka identyfikacja drobnoustrojów z materiałów klinicznych do poziomu gatunku jest bardzo istotna w diagnozowaniu sepsy, innych zakażeń oraz w ogniskach epidemicznych. Pozwala to na szybsze zastosowanie ukierunkowanej antybiotykoterapii ratującej życie pacjentów - podkreśliła.
Drugie urządzenie podarowane przez Fundacje WOŚP pozwala oznaczyć MIC antybiotyku, czyli jego najmniejsze stężenie, które hamuje wzrost drobnoustrojów, odpowiedzialnych za wywołanie sepsy i innych zakażeń np.: dróg moczowych, układu oddechowego, czy też ran.
- Oznaczenie MIC-u rzeczywistego jest bardzo istotne w doborze antybiotyku, w terapii zakażeń szczepami bakterii, które są oporne na wiele leków - podkreśliła mgr Cichoń.
Środki na zakup sprzętu zebrano podczas tegorocznego 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego hasło brzmiało: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych.
Artrosmed - wypożyczalnia szyn CPM, która oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie rehabilitacji. Dzięki zaawansowanym urządzeniom dostępnym w ofercie Artrosmed, pacjenci mogą skorzystać z terapii Continuous Passive Motion, czyli systematycznego i kontrolowanego ruchu stawu. Wypożyczalnia specjalizuje się w szynach CPM, zapewniając klientom dostęp do nowoczesnych narzędzi, które wspierają proces regeneracji i rehabilitacji. Artrosmed to pewność skutecznej opieki nad zdrowiem stawów, a ich oferta z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.*
* Artykuł zawiera lokowanie produktu.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.