Reklama

Wiadomości

  • 26 października 2023
  • 14 listopada 2023
  • wyświetleń: 13819

Święto Niepodległości: mieszkańcy odśpiewali hymn, rozgrzali się grochówką

Wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego na Placu Ratuszowym rozpoczęły się tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Później mieszkańcy mogli poczęstować się grochówką z wojskowej kuchni polowej! Wieczorem 11 listopada, w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, ze specjalnym koncertem wystąpi zespół Ørganek.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku-Białej - 11.11.2023 · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info


Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się w samo południe odśpiewaniem hymnu narodowego na Placu Ratuszowym. Piętnaście minut później, na placu Wojska Polskiego mieszkańcy zjedli wspólny posiłek - serwowana była wojskowa grochówka z kuchni polowej!

O 14:00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach odprawiono mszę za ojczyznę, a po niej nastąpiło przejście z pochodniami na Cmentarz Wojska Polskiego przy ul. Saperów. O 15:30 na owym cmentarzu odbył się apel pamięci z udziałem Kompanii Honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego.

Święto Niepodległości: koncert zespołu Ørganek - 11.11.2023 · fot. Lucek Cykarski / BCK


Ostatnim wydarzeniem był koncert zespołu Ørganek. To wydarzenie związane z płytą "Ocali nas miłość", która powstała przez współpracę artysty z Muzeum Powstania Warszawskiego przy okazji 77. rocznicy jego wybuchu. Zespół do udziału zaprosił także Klaudię Szafrańską, Dawida Tyszkowskiego i bielszczankę Iwonę Loranc.

„Ocali nas miłość" - to zbiór piosenek skomponowanych przez zespół Ørganek. Punktem wyjścia dla twórców były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów: Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok.

Warto też dodać, że w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, władze miasta złożyli kwiaty w kilkudziesięciu miejscach pamięci na terenie całego miasta.

Kwiaty złożono w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w kilkudziesięciu miejscach na terenie miasta
Kwiaty złożono w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w kilkudziesięciu miejscach na terenie miasta · fot. fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


W Punkcie 11 - zlokalizowanym przy ulicy 11 listopada 24 - również w piątek 10 listopada w godzinach od 12:00 do 18:00 można było zaprojektować swoją przypinkę lub kotylion.

10 listopada o 18:00 na plac Wojska Polskiego zaprosiło także stowarzyszenie Niezależni BB. Można było wspólnie pośpiewać patriotyczne utwory przy akompaniamencie instrumentów.

Koncert patriotyczny na Placu Wojska Polskiego - 10.11.2023
Koncert patriotyczny na Placu Wojska Polskiego - 10.11.2023 · fot. Janusz Okrzesik / Facebook

ar, kr / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.