Reklama

Wiadomości

  • 25 października 2023
  • 26 października 2023
  • wyświetleń: 1242

Szpitale pod ścianą. "Każda próba poukładania opieki zdrowotnej rozbiła się o politykę"

O kiepskim stanie opieki zdrowotnej w regionie rozmawiali starostowie powiatów z województwa śląskiego na spotkaniu w Gliwicach. Wśród nich był Andrzej Płonka, który popiera współpracę między samorządami lokalnymi by rozwiązać te problemy.

szpital pediatryczny
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej, prowadzony przez Powiat Bielski · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Przez te 25 lat działalności powiatów pamiętam co najmniej dwie próby poukładania opieki zdrowotnej. Za każdym razem rozsadzała je od środka polityka - mówi starosta bielski. - Teraz podchodzimy pod ścianę w kwestii finansowania szpitali. Żyjemy w świecie "cudów" - taki zakład jak szpital nie powinien już funkcjonować, a jeszcze jakoś działa. Ściana jest jednak blisko - dodaje.

Powiat bielski w ciągu pięciu lat będzie musiał otworzyć też Centrum Zdrowia 75+ służące seniorom. Problem w tym, że obecnie w naszym mieście - liczącym 170 tys. mieszkańców - jest jeden lekarz geriatra.

- Dlatego trzeba usiąść i omówić różne kwestie: od ilości lekarzy, przez rzetelną i uczciwą wycenę procedur medycznych - która jest zła i oszukańcza wobec naszych szpitali - czy właśnie geriatrii. Jako powiaty mamy tworzyć centra dla seniorów, a nie mamy specjalistów - podkreśla Andrzej Płonka.

Po spotkaniu starostów ma zostać opracowane ich wspólne stanowisko, które trafi do marszałka Jakuba Chełstowskiego.

kr / bielsko.info

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.