Wiadomości

  • 19 października 2023
  • wyświetleń: 378

Rola baterii w systemach fotowoltaicznych off-grid

Materiał partnera:

Instalacje fotowoltaiczne off - grid cieszą się coraz większą popularnością. Jest to głównie spowodowane niezależnością energetyczną. Dla wielu użytkowników jest to także w pełni wystarczalny system zasilania energetycznego. Wyprodukowana energia elektryczna gromadzona jest w specjalnych bateriach zwanych także akumulatorami. Dzięki niemu możemy w pełni cieszyć się wyprodukowaną energią elektryczną przez nasze panele fotowoltaiczne. W systemie off - grid akumulator jest niezbędnym komponentem całej instalacji fotowoltaicznej. Jaka jest rola baterii w instalacjach off - grid? Do czego służy akumulator? - Wyjaśniamy.

jak działają i z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne


NSTALACJA OFF - GRID - CZYM JEST?Instalacja off - grid to nic innego jak niepodłączona do sieci energetycznej instalacja fotowoltaiczna. Jesteśmy wtedy całkowicie niezależni od sieci energetycznej. A co za tym idzie? Jesteśmy niezależni od obecnych cen energii elektrycznej.

W tym przypadku energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne wykorzystywana jest na bieżące potrzeby. Jeżeli jednak nasza instalacja generuje więcej prądu niż aktualnie potrzebujemy, jej nadwyżka, zamiast do sieci trafia bezpośrednio do modułów baterii akumulatorowych.

Nadwyżkę zgromadzonej energii możemy wykorzystać w dowolnym momencie np. w nocy kiedy panele nie wytwarzają prądu.

Jeżeli decydujemy się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną off - grid warto pamiętać o odpowiednim inwerterze wyspowym off - grid. Inwerter przekształca prąd stały wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną na prąd przemienny, który trafia do gniazdek w naszym domu. Falownik ten służy także do ładowania akumulatora.

Systemy fotowoltaiczne off - grid są szczególnie polecane w odległych, trudno dostępnych miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej. Będzie to doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie często występują przerwy w dostawie prądu.

ZALETY I WADY INSTALACJI OFF - GRIDMimo, że system off - grid nie należy do najczęściej wybieranych, znajduje on coraz więcej swoich zwolenników. Jak każdy system posiada zarówno wady jak i zalety. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zalety instalacji off - grid:

  • Niezależność energetyczna - jest to najważniejsza zaleta systemu off - grid. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pozyskiwać energię elektryczną, bez konieczności korzystania z sieci energetycznej. W ten sposób nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z przyłączeniem do sieci. Stajemy się także niezależni od podwyżek cen prądu.
  • Niezależność od awarii sieci - obecnie coraz częściej zdarzają się awarie w dostawie prądu. Dzięki systemowi off - grid stajemy się od tego niezależni, ponieważ jest on w stanie działać niezależnie od dostaw energii elektrycznej z zewnętrznych źródeł. Możemy zapewnić sobie ciągłość działania urządzeń w naszym domu.
  • Ochrona środowiska - instalacja fotowoltaiczna podłączona w systemie off - grid nie generuje żadnych szkodliwych gazów cieplarnianych. Pozwala on także na uniknięcie strat energii podczas jej transferu.
  • Brak dodatkowych kosztów - nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych między innymi z podłączeniem do sieci energetycznej. Jest to korzystne rozwiązanie dla oddalonych lub trudno dostępnych obszarów.


Wady instalacji off - grid:

  • Koszt zakupu akumulatora - jeżeli chcemy, by nasza instalacja działała w systemie off - grid musimy liczyć się z kosztem zakupu odpowiedniego akumulatora.
  • Koszt montażu - koszt montażu instalacji fotowoltaicznej w systemie off - grid jest dużo wyższy niż ten w systemie on - grid.


MAGAZYN ENERGII - CO TO JEST I JEGO ROLAAkumulator elektryczny to rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym. Akumulatory można nazywać bateriami bądź magazynem energii.

Akumulator jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej off - grid. Zapewnia on ciągłość energetyczną wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu. To w tym urządzeniu zostaje zgromadzona nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy przechowywać energię, by móc ją wykorzystać w późniejszym czasie, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb energetycznych. Nadwyżkę zgromadzonej energii możemy wykorzystać w pochmurny dzień, albo w nocy gdy nasze panele nie produkują prądu.

Zadaniem akumulatora jest gromadzenie, a następnie uwalnianie energii elektrycznej w efekcie odwracalnych reakcji chemicznych zachodzących na elektrodach, które są zanurzone w roztworze elektrolitu. Dostarczana podczas procesu ładowania energia elektryczna zostaje zmieniona na energię chemiczną, a w trakcie rozładowywania zachodzi proces odwrotny.

Wybierając odpowiedni akumulator do naszej instalacji powinniśmy kierować się przede wszystkim jego pojemnością, żywotnością oraz sprawnością.

Należy także pamiętać o kontrolerze ładowania (BMS ang. battery management system), który znajduje się pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a magazynem energii i falownikiem. Jego zadaniem jest nadzorowanie ilości energii, która trafia do akumulatora. Zapewnia on także, by nasza bateria była równomiernie ładowana przy ustawionym napięciu, aż do 100%. Po osiągnięciu pełnego naładowania, zasilanie zostaje odcięte. Dopiero gdy użytkownicy wykorzystają zgromadzoną energię, magazyn zostaje ponownie uzupełniany.

PODSUMOWANIEBaterie, czyli akumulatory odgrywają kluczową rolę w instalacji fotowoltaicznej w systemie off - grid. To dzięki nim możliwe jest gromadzenie oraz przechowywanie wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej. Dzięki magazynowi energii jesteśmy niezależni od wciąż rosnących cen prądu oraz od złych warunków atmosferycznych.

Należy mieć na uwadze, że instalacja fotowoltaiczna off - grid wymaga odpowiedniego przeliczenia kosztów oraz odpowiedniego planowania, by móc w pełni cieszyć się wyprodukowaną energią elektryczną. Zawsze stawiaj na specjalistyczne firmy, które zaprojektują oraz zainstalują Twoją przyszłą instalację fotowoltaiczną.