Reklama

Wiadomości

  • 19 października 2023
  • 21 października 2023
  • wyświetleń: 3452

Nieskuteczna skarga inwestora. Decyzja w sprawie budowy na Sarnim Stoku nadal nieważna

Skarga inwestora na brak zgody na inwestycję deweloperską na Sarnim Stoku została odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. O decyzji, która zapadła 12 października, poinformowała "Pracownia na rzecz wszystkich istot".

Nieskuteczna skarga inwestora. Decyzja w sprawie budowy na Sarnim Stoku nadal nieważna
Nieskuteczna skarga inwestora. Decyzja w sprawie budowy na Sarnim Stoku nadal nieważna · fot. Pracownia na rzecz wszystkich istot


12 października Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę inwestora na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, stwierdzającą nieważność decyzji środowiskowej dla inwestycji na Sarnim Stoku. Unieważnienie tej decyzji było możliwe dzięki skutecznej interwencji Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Jak zwróciła uwagę Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, "wyrok WSA potwierdza tylko to, o czym mówi od początku".

- Inwestycja na Sarnim Stoku procedowana jest z poważną wadą prawną i zagraża przyrodzie tego miejsca. Transparentność oraz legalność tego procesu również wzbudzają wiele wątpliwości. Zignorowano zalecenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nie dopuszczono głosu społeczności lokalnej i organizacji przyrodniczych. Doszło w końcu do nieodwracalnych zniszczeń w środowisku. Dlatego cieszymy się, że decyzja WSA przyznała rację stronie społecznej, która chce chronić lokalną przyrodę, nasze wspólne dobro - mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Przypomnijmy, na Sarnim Stoku miało powstać dziesięć cztero i pięciopiętrowych hoteli, dwanaście ośmiopiętrowych apartamentowców oraz parkingi na niemal dwa tysiące aut. Teren ten ze względu na walory przyrodnicze służy mieszkańcom miasta jako miejsce odpoczynku i rekreacji, a także obserwacji przyrodniczych.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zalecała, aby przeprowadzić ocenę inwestycji pod kątem oddziaływania na środowisko. Jednak, zgodnie z decyzją wydaną przez bielski Ratusz, nie wymagała tego - opinia RDOŚ nie była wiążąca dla urzędników.

- Na dalszych etapach, pomimo wstrzymania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzji środowiskowej, wydano zgodę na rozpoczęcie prac, co poskutkowało wycinką zieleni na obszarze 88 000 m2. Wartość wyciętej zieleni w samej decyzji zezwalającej na dewastację została wyceniona na prawie 4,5 miliona złotych. Teraz słuszność decyzji SKO o unieważnieniu decyzji środowiskowej dla tej inwestycji potwierdził wyrok WSA - podsumowuje Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sarni Stok" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sarni Stok

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sarni Stok" podaj