Reklama

Wiadomości

  • 2 października 2023
  • wyświetleń: 1103

Lewica ma pomysł na kryzys mieszkaniowy. Wzorują się na Wiedniu

Problemom na rynku mieszkaniowym poświęcona była konferencja prasowa kandydatów i kandydatek list Lewicy, która odbyła się na moście przy ul. 11 listopada. Jak przekonywano, remedium na kryzys jest przyjęcie rozwiązań znanych w stolicy Austrii.

Agnieszka Lamek-Kochanowska, Magdalena Madzia i Mateusz Merta na konferencji prasowej
Agnieszka Lamek-Kochanowska, Magdalena Madzia i Mateusz Merta na konferencji prasowej, która odbyła się w piątek (29 września) · fot. mat. pras.


Wiedeń został wspomniany na konferencji nieprzypadkowo - to właśnie tam nietypową konwencję programową zorganizowała niedawno Lewica. Mówiono na niej o budowie 300 tysięcy tanich mieszkań pod wynajem w całej Polsce.

- Tydzień temu w Wiedniu zorganizowaliśmy konwencję mieszkaniową, podczas której zaprezentowaliśmy program budownictwa społecznego dla Polek i Polaków, taki sam jaki od lat robi lewica w Wiedniu - opowiadała o niej Agnieszka Lamek-Kochanowska, bielszczanka z partii Razem.

- Dzisiaj o programie mieszkaniowym Lewicy chcemy powiedzieć w Bielsku-Białej, nazywanej Małym Wiedniem. Chcemy powiedzieć Bielszczanom, że podobnie jak w Wiedniu - gdy po rozpadzie imperium, zaczęto realizować lewicowe programy społeczne dotyczące choćby budowy 65 000 nowych mieszkań - taki sam program można zrealizować u nas w Polsce - dodawała.

Z mediami spotkał się także Mateusz Merta, kandydat Lewicy. - Wchodzenie w dorosłość w Polsce jest dziś trudne. Gdy wyjeżdżamy na studia, zderzamy się ze ścianą ogromnych kosztów życia. Ceny najmu sprawiają, że wiele rodzin w Polsce z trudem może sobie pozwolić na wyższą edukację swoich dzieci. Zamiast rozwoju i studenckiego życia wielu młodych pracuje ponad siły, by przetrwać na kruchym rynku. Celem Lewicy jest, by młode osoby mogły się usamodzielnić i uczyć, ze spokojem planować założenie rodziny - zaznaczał.

Lewica szacuje, że program budowy wspomnianych 300 tys. mieszkań pochłonie w samym pierwszym roku około 20 miliardów złotych, mógłby być finansowany z między innymi unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

- 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem budowanych we współpracy z samorządami, remonty pustostanów, mądrze zaplanowane osiedla i 1% PKB na mieszkalnictwo na stale wpisany w założenia przyszłych budżetów państwa. Tylko w ten sposób — z konkretną, spójną i określoną polityką mieszkaniową przezwyciężymy kryzys na rynku mieszkań i najmu - dodawała na konferencji Magdalena Madzia, również ubiegająca się o mandat poselski.

kr / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.