Wiadomości

  • 2 października 2023
  • wyświetleń: 809

Jak udowodnić zasiedzenie nieruchomości?

Materiał partnera:

Choć zasiedzenie jest powszechnie znanym zwrotem, wiele osób traktuje go przede wszystkim jako prawnicze hasło. Okazuje się jednak, że sprawa o zasiedzenie może dotyczyć każdego z nas. Wystarczy, że po latach okaże się, że granica Twojej działki przebiega zupełnie inaczej, niż sądziłeś. Koniecznie sprawdź, jak udowodnić zasiedzenie nieruchomości.

Jak udowodnić zasiedzenie nieruchomości?


Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik https://slupinska.eu/dla-ciebie/prawo-nieruchomosci/]

Zasiedzenie nieruchomości - na czym polega?



Zasiedzenie nieruchomości to specyficzny rodzaj nabycia nieruchomości ze względu na upływ czasu. Zgodnie z prawem, osoba może nabyć prawo własności do nieruchomości, której nie jest oficjalnie właścicielem, poprzez jej nieprzerwane i niezakłócone użytkowanie.

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje zasiedzenia - w dobrej i złej wierze. W przypadku zasiedzenia w dobrej wierze, konieczny jest upływ 20 lat od momentu wejścia w posiadanie nieruchomości. Jeśli natomiast istnieje zła wiara po stronie posiadacza, okres ten wydłużony zostaje do 30 lat.

Przykłady spraw o zasiedzenie



Sprawy związane z prawem własności do nieruchomości bywają niezwykle złożone. Okazuje się jednak, że o zasiedzeniu nieruchomości możemy mówić w wielu przypadkach.

Przykładem może być sytuacja, kiedy osoba mieszka w domu rodziców już od kilkudziesięciu lat, jednak nagle pojawiają się inni spadkobiercy, którzy roszczą sobie prawa do tej nieruchomości. Sprawa o zasiedzenie może być jedyną szansą na uzyskanie praw do nieruchomości dla osoby, która od lat mieszka w tym domu.

Innym przykładem mogą być sytuacje, w których właściciele działki żyli w błędnym przekonaniu co do ich granic. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy rolnik przez lata zbierał plony na danym obszarze, a nagle okazało się, e jest to fragment działki sąsiada. W tym przypadku również jedynym rozwiązaniem problemu może być złożenie wniosku o zasiedzenie.

Jak udowodnić zasiedzenie nieruchomości?



Udowodnienie zasiedzenia nieruchomości może być bardzo skomplikowane. Warto wiedzieć, że każda sprawa o zasiedzenie toczy się w trybie nieprocesowym. Sąd bada tutaj wiele elementów, między innymi to, kto jest prawnym właścicielem nieruchomości, czy rzeczywiście doszło do zasiedzenia i od jakiego czasu wnioskodawca zajmuje nieruchomość.

Aby udowodnić zasiedzenie nieruchomości, należy przygotować odpowiednie dowody. Kluczowe jest to, aby sąd - na podstawie materiałów dowodowych - nie miał wątpliwości co do tego, że rzeczywiście zachodzą przesłanki zasiedzenia. Wśród najlepszych dowodów na zasiedzenie można wymienić:

  • Księgi Wieczyste - do wniosku o zasiedzenie należy dołączyć odpis z księgi wieczystej lub zaświadczenie o stanie prawnym nieruchomości. Bardzo ułatwi to całe postępowanie.
  • Dowody z dokumentów - mogą to być regularnie opłacane rachunki za gaz wodę i prąd na Twoje nazwisko, podatki za nieruchomość, rachunki za prace związane z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie, za remonty, renowacje czy umowy najmu z osobami trzecimi. Chodzi tu o wszystkie dokumenty, które pokażą, że przez ostatnie 20 lub 30 lat opiekowałeś się nieruchomością.
  • Zeznania świadków - to jeden z najważniejszych dowodów w sprawie o zasiedzenie. Sąsiedzi i członkowie rodziny mogą potwierdzić, że okoliczności wskazane we wniosku.
  • Inne dowody, jak na przykład fotografie rodzinne, które potwierdzą, że Ty i Twoja rodzina zamieszkiwaliście daną nieruchomość.


Zgromadzenie materiałów dowodowych niezbędnych w sprawie o zasiedzenie nie jest prostym zadaniem. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który specjalizuje się w takich sprawach. Oceni on, jakie masz szanse na uzyskanie prawa własności do nieruchomości, a także pomoże Ci w przygotowaniu dowodów, które zwiększą Twoje szanse na wygranie sprawy.

Więcej informacji na temat tego, jak udowodnić zasiedzenie, znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/zasiedzenie-gruntu-12-rzeczy-o-ktorych-musisz-wiedziec/

Jak udowodnić zasiedzenie - podsumowanie



Wiesz już, jak udowodnić zasiedzenie nieruchomości. Niestety, udowodnienie zasiedzenia to proces wymagający staranności i dokładności, a przede wszystkim zgromadzenia odpowiednich materiałów dowodowych, które będą przekonujące dla sądu. Współpraca z prawnikiem może znacząco ułatwić cały proces i zwiększyć Twoje szanse na sukces.