Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2023
  • wyświetleń: 1300

Przyroda pomoże pacjentom w dojściu do zdrowia. Są pieniądze na tereny zielone przy 2 szpitalach

Tereny zielone przy Bielskim Centrum Psychiatrii - Olszówka oraz bielskim Szpitalu Pediatrycznym zostaną zrewitalizowane. Powiat bielski, który jest organem prowadzącym dla obu placówek, otrzymał prawie 1 700 000 zł Rządowego Programu Odbudowy Zabytków "Polski Ład" na realizację tego zadania.

Wjazd/wejście na teren Bielskiego Centrum Psychiatrii-Olszówka w Bielsku-Białej
Wjazd/wejście na teren Bielskiego Centrum Psychiatrii-Olszówka w Bielsku-Białej · fot. Powiat bielski


Bielskie Centrum Psychiatrii - Olszówka położone jest w dzielnicy Cygański Las, a ogród na tym terenie objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. Najstarsze drzewa, które tu rosną, mają od 100 do 150 lat i są to m.in. tulipanowce, daglezje i kanadyjskie sosny. Projekt zakłada odtworzenie ogrodu i jego infrastruktury: rekonstrukcja ścieżek, skarp, ogrodów skalnych, tarasowej zabudowy kamiennej, oczka wodnego i wiaty rekreacyjnej.

Ponadto planowany jest remont szklarni z przyległym budynkiem gospodarczym oraz zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów. Na „Rewitalizację zabytkowego układu ogrodu Bielskiego Centrum Psychiatrii - Olszówka w Bielsku-Białej” pozyskano prawie 1,2 mln zł. Wkład własny wynosi 2% kosztów inwestycji. Ogród będzie udostępniony pacjentom z oddziałów psychiatrycznych centrum. Kontakt z przyrodą ma im pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Podobny efekt ma przynieść drugi projekt dotyczący zielonego otoczenia bielskiego Szpitala Pediatrycznego. Na to zadanie pozyskano niecałe 500 000 zł. Chodzi o obszar przy dawnych koszarach wojskowych w Bielsku-Białej, który ze względu na walory historyczne i przyrodnicze znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Projekt zakłada, z zachowaniem wymienionych uwarunkowań, kompleksowe uporządkowanie i zagospodarowanie zielonych terenów. W planie jest również wykonanie energooszczędnego oświetlenia oraz małej architektury: ławek, koszy na śmieci, stojaka na rowery. W tym przypadku wkład własny z budżetu powiatu wynosi także 2 % całości kosztu robót.

- Cieszę się z tego wsparcia i dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie tych wniosków. Wśród tych osób był minister Stanisław Szwed. Nie udało się w pierwszej edycji rządowego programu dotyczącego zabytków pozyskać żadnych pieniędzy, nie poddaliśmy się i to jest pozytywne - mówi starosta bielski, Andrzej Płonka.

mp / bielsko.info

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.