Wiadomości
- 28 września 2023
- wyświetleń: 476
Jak radzić sobie z awarią w trakcie podróży samochodem? Sprawdzone rady
Artykuł sponsorowany:
Nawet najdokładniejsze plany podróży mogą zostać zakłócone przez nagłą awarię samochodu. Ale bez obaw! Nie oznacza ona wcale konieczności powrotu do domu. Podpowiadamy, co trzeba zrobić w obliczu nieoczekiwanej sytuacji na drodze.
Każda podróż, niezależnie od tego, czy jest to codzienny dojazd do pracy, czy weekendowy wypad za miasto, niesie potencjalne ryzyko drobnych lub większych awarii. Aby jednak nie wpływały one negatywnie na samopoczucie i plany, warto znać kilka sprawdzonych metod na ich szybkie i skuteczne rozwiązanie. Czytając ten przewodnik, nabędziesz wiedzę, która pozwoli ci zachować spokój i kontrolę nad sytuacją, nawet gdy pojawią się nieplanowane problemy.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa w obliczu awarii samochodu
Awaria samochodu jest zawsze niespodziewana, ale dzięki właściwemu podejściu można sobie z nią poradzić. Kluczem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, pasażerom, a także innym uczestnikom ruchu drogowego. Obejmuje to odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz wykorzystanie dostępnych narzędzi w celu minimalizacji szkód i szybkiego rozwiązania problemu.
Warto pamiętać, aby przed wyjazdem w podróż zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Wykupienie polisy OC to podstawa, ale warto rozważyć także ubezpieczenie AC autocasco oraz Assistance, które sprawdzi się jak znalazł właśnie podczas takich trudnych do przewidzenia sytuacji.
Zachowaj spokój!
Podczas awarii nieocenioną wartością jest zachowanie zimnej krwi. Umożliwia bowiem logiczne myślenie i podejmowanie właściwych decyzji, które mogą okazać się kluczowe do wyjścia z nieprzewidzianej, awaryjnej sytuacji. Przede wszystkim pozwoli to skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim zaangażowanym.
Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
Co zrobić, kiedy już doszło do awarii samochodu? Kluczowym działaniem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia:
- pierwszym krokiem na drodze jest bezpieczne zjechanie na pobocze, o ile to możliwe, i włączenie świateł awaryjnych;
- następnie należy założyć kamizelkę odblaskową, postawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości (30-50 metrów za autem poza terenem zabudowanym, a jeśli znajdujesz się w strefie zabudowania, trójkąt powinien stanąć tuż za pojazdem lub na nim) i wezwać pomoc drogową.
Eksperci HDI przypominają, że posiadacze Assistance właśnie w takich sytuacjach mogą z niego skorzystać, dzwoniąc pod odpowiedni numer.
Na drodze ekspresowej czy autostradzie procedura jest nieco inna.
- Gdy tylko zauważysz problem, staraj się zjechać na pas awaryjny.
- Przed wyjściem z auta, by ustawić trójkąt ostrzegawczy, załóż kamizelkę odblaskową.
- Trójkąt umieść w odległości 100 metrów za pojazdem.
- Zadzwoń i poinformuj zarządcę autostrady o nieplanowanym postoju.
- Podczas oczekiwania na pomoc, pozostaw pojazd i udaj się za barierki ochronne, by zminimalizować ryzyko, jakie stworzyła awaria twojego auta.
Co warto mieć w samochodzie na wypadek awarii?
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem samochodu, istnieją pewne przedmioty, które warto mieć zawsze przy sobie. Te narzędzia i akcesoria nie tylko ułatwią radzenie sobie z awariami, lecz także mogą okazać się niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu w trakcie podróży.
Podstawowe narzędzia i akcesoria
Na wypadek awarii samochodu warto mieć ze sobą zestaw podstawowych narzędzi: klucze, śrubokręty oraz kable rozruchowe. Nieoceniona będzie również latarka z dodatkowym zestawem baterii. Ważnym elementem jest także apteczka pierwszej pomocy ze środkami na drobne urazy. Dodatkowo zaleca się posiadanie w samochodzie butelki wody i nieco prowiantu.
Odblaskowa kamizelka oraz trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe elementy wyposażenia, które mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie nieplanowanego postoju.
Wsparcie nowoczesnych technologii
Obecnie telefon komórkowy z dostępem do internetu jest standardem. Dzięki niemu w łatwy sposób można skontaktować się z pomocą drogową czy znaleźć najbliższy serwis samochodowy. Jednak i telefon może odmówić posłuszeństwa, jeżeli nie został wcześniej naładowany. Aby zminimalizować ryzyko, miej przy sobie power bank!
Jak radzić sobie z awarią samochodu?
Kiedy już zostanie zapewnione bezpieczeństwo i zabezpieczone miejsce zdarzenia, następnym krokiem będzie zidentyfikowanie źródła problemu i podjęcie działań mających na celu jego rozwiązanie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc w tej sytuacji. Dodajmy, że można z nich skorzystać wszędzie poza drogami szybkiego ruchu oraz autostradami - tam bezwzględnie czekaj na pomoc służb.
Postaraj się zdiagnozować problem
Diagnoza problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania. Większość usterek trudno będzie samodzielnie rozpoznać. Może to być jednak coś prostego, co da się naprawić samemu, jak zwykła wymiana opony. Sprawdź też, czy nie skończyło się paliwo lub nie rozłączyła się kostka instalacji elektrycznej. To częsty powód gaśnięcia silnika. Jeśli jednak nie znasz się na motoryzacji, kontakt z pomocą drogową to najlepsze wyjście.
Podróżowanie bez stresu nawet w obliczu awarii? To możliwe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i znajomości podstawowych zasad postępowania w takich sytuacjach. Należy zachować spokój, dobrze zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wezwać pomoc. Warto też nauczyć się rozpoznawania prostych usterek samochodu i ich naprawiania.