Reklama

Wiadomości

  • 16 września 2023
  • 17 września 2023
  • wyświetleń: 1811

Punkty karne za nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi? Mają pomysły na porzucone pojazdy

Nieprawidłowo zaparkowane, a raczej porzucone hulajnogi na chodnikach Bielska-Białej to poważny problem już nie tylko komunikacyjny, ale i społeczny. Utrudniają codzienne funkcjonowanie mieszkańcom, zwłaszcza osobom poruszającym się na wózkach, osobom niewidomym i niedowidzącym oraz rodzinom z małymi dziećmi w wózkach.

Punkty karne za nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi? Mają pomysły na porzucone pojazdy
Punkty karne za nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi? Mają pomysły na porzucone pojazdy · fot. UM Bielsko-Biała


- Rada ds. Osób Niepełnosprawnych zauważyła ten problem i od pewnego czasu go monitoruje. Przyczyną takiego stanu rzeczy według rady jest niestety niefrasobliwość użytkowników hulajnóg, którzy pozostawiają je gdzie popadnie. Problemem jest również jest to, że właściciel hulajnóg - który zapewne ma obowiązek zadbać o to, by świadczona usługa nie stwarzała zagrożenia dla mieszkańców - nie przejawia właściwego zainteresowania utrzymaniem porządku - informuje wiceprzewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Bielska-Białej Paweł Pajor.

Rada widzi kilka rozwiązań sytuacji, w tym dwa, które mogą szybko uporządkować ten hulajnogowy bałagan.

- Po pierwsze proponujemy, aby właściciele hulajnóg częściej sprawdzali, jak i gdzie są pozostawiane te urządzenia i ustawiali hulajnogi we właściwy sposób. Drugim rozwiązaniem byłoby wprowadzenie w aplikacji wypożyczalni funkcji pozwalającej operatorowi naliczać punkty karne za nieprawidłowe parkowanie hulajnogi - co pozwoli naliczać w przyszłości wyższe stawki za korzystanie z tego środka transportu. Będzie to działanie uzasadnione, ponieważ niewłaściwe zachowania użytkowników generują dodatkowe koszty dla właściciela, a dla użytkowników przestrzeni miejskiej stwarzają sytuacje niebezpieczne - mówi Paweł Pajor.

- Rada ds. Osób Niepełnosprawnych jest równocześnie otwarta na dialog i gotowa do współpracy w celu wypracowania innych praktycznych rozwiązań, które uwzględnią potrzeby wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej jaką są chodniki w tym osób z niepełnosprawnościami - dodaje Pajor.

Rada zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców: Jeśli zauważycie nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi, interweniujcie w Miejskim Zarządzie Dróg - numer telefonu: +48 33 472 60 10, lub e-mail: sekretariat@mzd.bielsko.pl.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.