Reklama

Wiadomości

  • 14 września 2023
  • 17 września 2023
  • wyświetleń: 5292

Mały reaktor jądrowy stanie w Jaworzu? Ministerstwo prowadzi postępowanie

Amerykańska spółka Last Energy zamierza postawić w Jaworzu mały reaktor jądrowy o mocy 20 MW. Zgodę musi wydać Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w którym toczy się postępowanie.

Jednostki modułowe spółki Last Energy
Jednostki modułowe spółki Last Energy · fot. Materiały prasowe


Nieznana jest póki co dokładna lokalizacja, na której miałby stanąć reaktor. Nie określi jej nawet resort, w przypadku wydania tak zwanej decyzji zasadniczej.

- Kwestie te szczegółowo regulować będzie decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji, która wydawana jest przez wojewodę po uzyskaniu przez inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji i spełnieniu pozostałych wymagać określonych w przepisach prawnych - wyjaśnia Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Odpowiedział on na interpelację grupy posłów Lewicy: Macieja Koniecznego, Adriana Zandberga, Marceliny Zawiszy, Magdaleny Biejat oraz Darii Gosek-Popiołek.

Jak informuje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych - organizacja podlegająca pod Ministerstwo Spraw Zagranicznych - małe reaktory jądrowe mają moc do 300 megawatów, przy czym większość współczesnych dużych reaktorów ma moc od 1000 megawatów wzwyż. Ten, który miałby stanąć w Jaworzu, byłby 20-megawatowy.

- Reaktory modułowe mogą być używane do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej znajdującej zastosowanie przy produkcji wodoru, odsalaniu wody morskiej i innych procesach przemysłowych. Dzięki małym rozmiarom i charakterystyce bezpieczeństwa SMR mogą być budowane w lokalizacjach o słabo rozwiniętej sieci energetycznej, ograniczonej dostępności wody chłodzącej, a także w bliskości instalacji przemysłowych, np. zastępując konwencjonalne kotły gazowe lub węglowe - czytamy na portalu instytutu.

Takie same małe reaktory spółka Last Energy planuje postawić w Częstochowie i Jaworznie.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.