Reklama

Wiadomości

  • 13 września 2023
  • wyświetleń: 1751

Niebawem w Bielsku-Białej rozpocznie się budowa cerkwi prawosławnej. Poświęcono krzyż

Uroczystość poświęcenia krzyża na działce, na której niebawem rozpocznie się budowa cerkwi w Bielsku-Białej, odbyła się 9 września. Świątynia powstanie w Kamienicy u zbiegu ulic Jeżynowej i Rysiej. Jej budowa ma zakończyć się w ciągu trzech lat.

Niebawem w Bielsku-Białej rozpocznie się budowa nowej świątyni. Poświęcono krzyż
Niebawem w Bielsku-Białej rozpocznie się budowa cerkwi prawosławnej. Poświęcono krzyż · fot. Ivan Furyk, Wiaczesław Tomaszewski


Wydarzenie rozpoczęła liturgia sprawowana w kościele Przenajświętszej Trójcy przy ul. Jana Sobieskiego. Nabożeństwu przewodniczył, w asyście duchowieństwa, biskup łódzki i poznański Atanazy.

W uroczystości wzięli udział, poza przedstawicielami kościołów różnych wyznań z Bielska-Białej, zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak i wicestarosta bielski Andrzej Kamiński.

Na zakończenie wręczone zostały ordery świętej Marii Magdaleny III stopnia. Otrzymali je proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej ks. prałat Józef Oleszko, który od ponad pięciu lat udostępnia swój kościół, aby wierni prawosławni mieszkający na Podbeskidziu mogli sprawować w nim liturgię; prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i zastępca prezydenta Adam Ruśniak za ogromny wkład i otwarte serca dla wiernych kościoła prawosławnego mieszkających w Bielsku-Białej; starosta parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy Aleksandr Kornijczuk, jeden z głównych inicjatorów dążenia do odprawiania stałych nabożeństw i tworzenia parafii w Bielsku-Białej.

Później na działce u zbiegu ulic Jeżynowej i Rysiej odbył się molebień, czyli nabożeństwo dziękczynne z poświęceniem krzyża, któremu przewodniczył biskup Atanazy wraz z przybyłym duchowieństwem. W tym miejscu niebawem rozpoczną się prace przy budowie czasowej cerkwi przeniesionej z Zaścianek.

Na zakończenie uroczystości biskup Atanazy podkreślił, że poświęceniem krzyża rozpoczęty został trudny lecz miły Bogu proces budowy świątyni prawosławnej na Podbeskidziu. Władyka pozdrowił proboszcza, ks. Michała Kuryło, chórzystów za przepiękny śpiew, wszystkich parafian, którzy byli obecni w tym dniu, ale również i tych, którzy zostali filarem parafii, rozpoczynając starania o jej powstanie, życząc by w jak najkrótszym czasie spotkać się nie pod namiotem, pod gołym niebem, a pod kopułą wybudowanej w szybkim czasie cerkwi, aby wspólną modlitwą szukać drogi do Boga Jedynego.

Na wniosek cerkwi prawosławnej 23 marca Rada Miejska Bielska-Białej podjęła uchwałę w sprawie przekazania bielskiej Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy działki w rejonie ulic Rysiej i Jeżynowej w Bielsku-Białej pod budowę cerkwi oraz domu parafialnego. Decyzja podjęta została jednogłośnie.

Zgodnie z uchwałą, wnioskodawcy otrzymali w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat miejską nieruchomość gruntową położoną w Kamienicy. Teren ten przeszedł na rzecz parafii prawosławnej. Wspólnocie wiernych udzielono bonifikaty w wysokości 80 proc. od pierwszej opłaty oraz opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Rozpoczęcie budowy cerkwi planowane było do 6 miesięcy, zakończenie inwestycji ma nastąpić w ciągu 3 lat - licząc od dnia zawarcia umowy notarialnej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.