Wiadomości

  • 30 sierpnia 2023
  • 10 września 2023
  • wyświetleń: 2174

Przed nami kolejna edycja wyjątkowego biegu. Tym razem dla 3 potrzebujących dzieci

Za nami:

Po raz kolejny pobiegną z Mają dla potrzebujących dzieci! W niedziele 10 września w Wapienicy odbędzie się bieg charytatywny dla Zuzi, Zuzi i Kacpra.

Przed nami kolejna edycja wyjątkowego biegu. Tym razem dla 3 potrzebujących dzieci
Przed nami kolejna edycja wyjątkowego biegu. Tym razem dla 3 potrzebujących dzieci · fot. Materiały organizatora


Biegacze, którzy zdecydują o udziale w biegu, będą mogli wybrać 3 trasy. Zapisy trwają na stronie internetowej http://www.biegniemyzmaja.pl, a także w dniu zawodów. Organizatorzy przygotowali miasteczko zdrowia, które zostanie stworzone przy ulicy Tartacznej 1. Więcej szczegółów wydarzenia można znaleźć na poniższym plakacie.

Przed nami kolejna edycja wyjątkowego biegu. Tym razem dla 3 potrzebujących dzieci
Przed nami kolejna edycja wyjątkowego biegu. Tym razem dla 3 potrzebujących dzieci · fot. Materiały organizatora


Dla kogo pobiegną w tym roku?W tym roku zawodnicy pobiegną dla trzech potrzebujących dzieci. Pierwsza z nich to Zuzia, urocza dziewczynka, która zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Pierwsze objawy pojawiły się w maju 2023 roku. Zuzia skarżyła się na ból w okolicy mostka i z tego powodu była hospitalizowana w Bielsku Białej. Już wtedy wyniki badań krwi były poniżej normy, jednak lekarze zalecali dalszą kontrolę i obserwację. Gdy po kolejnym badaniu wyniki wciąż się nie poprawiły, dziewczynka została skierowana na Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej zabrzańskiego szpitala, gdzie postawiona została diagnoza. Aktualnie Zuzia jest w trakcie chemioterapii.

Zuzia jest otwartą, towarzyską i uśmiechniętą dziewczynką. W czasie pobytu w szpitalu bardzo tęskni za starszą siostrą i najbliższymi. Jej ulubioną bohaterką jest Biedronka z bajki "Biedronka i Czarny Kot". W wolnym czasie tworzy kreatywne prace plastyczne, buduje skomplikowane budowle z klocków lego, szaleje na trampolinie, rowerze i hulajnodze. Droga, którą musi pokonać Zuzia jest bardzo trudna. Zapewnienie jak najlepszych warunków leczenia i dostęp do nowoczesnych leków jest bardzo kosztowny.

Biegacze będą mogli pomóc również drugiej Zuzi, dla której odbyła się jedna z edycji wydarzenia. Jednak niestety to nie koniec jej zmagań Zuzi z chorobą i w tym roku znów potrzebuje pomocy. Dziewczynka na co dzień zmaga się z konsekwencjami nieoperacyjnego guza mózgu oraz chorobą genetyczną, która powoduje nowotworzenie. Guz odebrał jej już widzenie w jednym oku, powoli zabiera w drugim, odebrał władanie w dłoni i spowodował lewostronny niedowład. Nie ma miesiąca, gdzie nie odbyła by się wizyta kontrolna u licznych specjalistów.

- Zuzia za niedługo kończy etap przedszkolny i przed nią ogrom wyzwań w szkole, gdzie - jak wiadomo -większość dzieci zdrowych może nie akceptować czegoś "innego" i obawa przed wykluczeniem jest ogromna. Coraz bardziej świadoma swoich niepełnosprawności i licznych godzin rehabilitacji frustruje się i złości, że taki los ją spotkal. Serce pęka patrząc na łzy bezradności wobec takiego stanu rzeczy. Mimo przeszkód jakie daje jej życie, czerpie z niego co się da. Jest inspiracją do walki i nadzieją na dobrą przyszłość - podkreślają organizatorzy biegu.

Wydarzenie będzie także poświęcone 17-letniemu Kacprowi. U nastolatka we wrześniu 2018 roku zdiagnozowano makrogruczolaka przysadki mózgowej. Już w październiku tego samego roku przeszedł pierwszą operację usunięcia guza. Niestety, guza nie udało się usunąć w całości i ponownie zwiększył swoją objętość, w związku z czym konieczne było przeprowadzenie jeszcze dwóch operacji (kwiecień 2019, styczeń 2020).

- Kolejne operacje również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i guza nie udało się usunąć, w związku z tym Kacper został poddany radioterapii (30 naświetlań) w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Chłopiec choruje także na akromegalię i gigantyzm przysadkowy, wielohormonalną niedoczynność przysadki, kory nadnerczy i tarczycy. Kacper jest pod stałą opieką lekarską GCZDz w Katowicach - informują organizatorzy biegu.

Koszty leczenia to głównie leki hormonalne. W związku z uszkodzeniem przysadki mózgowej Kacper musi przyjmować drogie hormony. Dodatkowo co 4 tygodnie jeździ do Katowic na podawanie leków. Musi być pod stałą opieką wielu specjalistów: endokrynologa, okulisty, gastroenterologa, ortopedy, kardiologa i hematologa.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.