Reklama

Wiadomości

  • 23 sierpnia 2023
  • 25 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 5358

Bielsko-Biała oficjalnie miastem uniwersyteckim! To historyczna chwila!

We wtorek 22 sierpnia w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1672) opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września nazwy Akademii Techniczno-Humanistycznej na Uniwersytet Bielsko-Bialski. Informację przekazała ATH.

Bielsko-Biała oficjalnie miastem uniwersyteckim! Opublikowano ustawę -
Bielsko-Biała oficjalnie miastem uniwersyteckim! Opublikowano ustawę · fot. ATH Bielsko-Biała


W związku z opublikowaniem ustawy krótki list w sprawie zmiany nazwy ATH na Uniwersytet Bielsko-Bialski opublikował dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH, rektor uczelni. Jego pełną treść publikujemy poniżej.Jesteśmy Uniwersytetem Bielsko-Bialskim!

Szanowni Państwo!

W dniu 22 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1672) opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy Naszej Akademii na Uniwersytet Bielsko-Bialski.

W 1969 roku, w wyniku porozumienia ówczesnych władz Bielska-Białej z Politechniką Łódzką, powstała Filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Przez ponad 30 lat Nasza Uczelnia kształciła inżynierów.

W 2001 roku, przy wsparciu otoczenia społeczno-politycznego, nastąpiło przekształcenie Filii w samodzielną uczelnię - Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Kontynuując tradycje kształcenia technicznego, rozszerzono ofertę dydaktyczną o nauki społeczne i humanistyczne. Nowa uczelnia bardzo dobrze odpowiadała na potrzeby rozwijającego się miasta oraz zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Z upływem kolejnych lat Akademia rozpoczęła także kształcenie przyszłych pracowników służby zdrowia.

Od ponad 50 lat działamy jako jedyna publiczna uczelnia akademicka w Bielsku-Białej. Nowy rok akademicki 2023/2024 rozpoczniemy już jako Uniwersytet Bielsko-Bialski. Jest to owoc koncentracji naszej działalności w zakresie rozwoju naukowego, aktywności dydaktycznej, a także budowy nowej oraz modernizacji istniejącej infrastruktury badawczej, dydaktycznej i socjalnej.

Jestem przekonany, że wspólnie podejmujemy wyjątkowe zobowiązanie i odpowiedzialność za rozwój Naszej Uczelni, miasta Bielska-Białej i całego regionu, które wypełnimy zapewniając kształcenie uniwersyteckie dla młodzieży. W roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie prowadził kształcenie na 24 kierunkach studiów, a badania naukowe będą realizowane w 10 dyscyplinach naukowych w ramach 4 dziedzin nauki.

Bardzo dziękuję wszystkim Pracownikom i Studentom Naszej Uczelni za zaangażowanie i pracę umożliwiającą rozpoczęcie nowego roku akademickiego w ramach Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego - wspólnoty wszystkich nauk, pracowników i studentów.

dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH
Rektor


Pełną treść ustawy opublikowanej w Dzienniku Ustaw można znaleźć tutaj.

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej · fot. ATH Bielsko-Biała

mp / bielsko.info

źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.