Wiadomości

  • 14 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1551

Tylko w weekend policjanci zatrzymali 8 nietrzeźwych kierowców

W weekend na drogach Bielska-Białej i powiatu bielskiego zatrzymano ośmiu nietrzeźwych kierujących, z czego trzech stanowili rowerzyści. Kierowcy wykazali się kompletnym brakiem wyobraźni i postanowili oni wsiąść za "kółko" po alkoholu, za nic mając życie i zdrowie innych. Dwóch z nich spowodowało kolizję.

alkomat, trzeźwość
Tylko w weekend policjanci zatrzymali 8 nietrzeźwych kierowców · fot. policja.pl


Tylko w ciągu ostatnich trzech dni bielscy policjanci zatrzymali ośmiu nietrzeźwych kierowców. Jazda na „podwójnym gazie” to wciąż zbyt częste zjawisko na naszych drogach. Od początku sierpnia było ich było ich, aż 20! Nie ma dnia, żeby w ręce stróżów prawa nie wpadł taki drogowy przestępca.

W miniony weekend do pierwszego zatrzymania doszło około północy w piątek w Szczyrku, gdzie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy zostali wezwani do zdarzenia z udziałem 51-latki, która kierując pojazdem marki Dacia uderzyła w słupki i zniszczyła infrastrukturę drogową. Jak się okazało po badaniu alkomatem kierująca chorzowianka, której zatrzymano prawo jazdy miała blisko promil alkoholu w organizmie, zatrzymano jej prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny uszkodzonego pojazdu.

Tego samego dnia w Bielsku-Białej na ul. Cieszyńskiej policjanci bielskiej drogówki zatrzymali 39-latka, który kierując fordem przekroczył dopuszczalną prędkość. Jak się okazało to nie było jego jedyne przewinienie, bowiem badanie alkomatem wykazało, że miał ponad pół promila alkoholu w organizmie.

W sobotę rano 12 czerwca w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Miliardowickiej bielscy policjanci zatrzymali z kolei 52-latka, który kierował rowerem mając w organizmie blisko 2,5 promila. Nieodpowiedzialnego kierowcę ukarano wysokim mandatem.

Podobna sytuacja miała miejsce parę minut później również w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Zdrowej, gdzie mundurowi zatrzymali rowerzystę, który kierował mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Również w tym przypadku dla nieodpowiedzialnego 58-letniego mieszkańca powiatu bielskiego kontrola zakończyła się wysoką grzywną.

Policjanci z Kobiernic w Porąbce w sobotnie popołudnie zatrzymali 29-letniego mieszkańca powiatu bielskiego, który kierując samochodem marki Opel, mając w organizmie przeszło blisko dwa promile alkoholu spowodował kolizję z dwoma innymi pojazdami.

Kolejni zatrzymani nietrzeźwi kierujący wpadli w ręce stróżów prawa w niedzielę. Do pierwszego zatrzymania doszło o 9.00 rano w Czechowicach-Dziedzicach na ulicy Wierzbowej, gdzie zatrzymano 36-latka który kierował rowerem mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Z kolei w Bielsku-Białej przy ulicy Górskiej parę minut po godzinie 15.00 policjanci z bielskiej drogówki zatrzymali 65 latka z Mikołowa, który kierował mazdą mając blisko pół promila alkoholu w organizmie, mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Do ostatniego zdarzenia doszło po godzinie 16.00 w Czańcu, gdzie policjanci z Kobiernic i bielskiej drogówki zatrzymali kierującego audi, który miał poruszać się zygzakiem i zjeżdżać na przeciwległy pas ruchu. Jak się okazało po badaniu alkomatem, 39-letni mieszkaniec powiatu bielskiego miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu, zatrzymano mu prawo jazdy. Teraz za popełnione przestępstwo drogowe odpowie przed sądem.

Bielscy mundurowi przypominają, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów - to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Warto reagować, uniemożliwić osobie pod wpływem alkoholu jazdę samochodem albo po prostu zawiadomić policję. To ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dlatego funkcjonariusze zwracają się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu, a może nawet tragedii!

Bielska policja ostrzega! Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości.

Jeśli jesteś świadkiem tego, jak ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę Policji lub numer alarmowy 112.

ar / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.