REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

 • 8 sierpnia 2023
 • 10 sierpnia 2023
 • wyświetleń: 19334

Kolejna śmierć na terenie Stalownika. Czy można było jej uniknąć?

W poniedziałek 7 sierpnia doszło do kolejnej tragedii na terenie bielskiego Stalownika. Śmierć na miejscu poniosła młoda kobieta. Czy do tego typu tragedii w tym miejscu musi dochodzić? Obiekt znajduje się w rękach prywatnych, jednak jest monitorowany między innymi przez policję.

stalownik
Kolejna śmierć na terenie Stalownika. Czy musiało do niej dojść? · fot. bielsko.tv


Do zdarzenia doszło po godzinie 15.00. Ze względu na charakter zdarzenia policja obecnie potwierdza, że doszło do upadku z wysokości młodej kobiety, który zakończy się jej śmiercią. Na miejscu trwają czynności policjantów pod nadzorem prokuratura, jednak wstępne ustalenia mundurowych wskazują, że była to próba samobójcza.

Czy musiało dojść do kolejnej tragedii? Jak przypomina asp. szt. Rafał Kobyłecki, pełniący obowiązki oficera prasowego KMP w Bielsku-Białej, na teren obiektu obowiązuje zakaz wstępu. - Policjanci na odprawach otrzymują polecenia sprawdzania miejsc tego typu, jednak na teren Stalownika nie są wysyłane stałe patrole - przekazał portalowi bielsko.info przedstawiciel bielskich stróżów prawa.

Stalownik od kilkunastu lat znajduje się także w strefie zainteresowań bielskiej straży miejskiej, która dokonuje kontroli w tym miejscu. - Informujemy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego gdy zauważymy, że pojawiają się luki w zabezpieczeniach. Reagujemy również w przypadkach, kiedy na miejscu funkcjonariusze spotykają osoby postronne. Jednak nasze możliwości to informowanie ich, że Stalownik to miejsce niebezpieczne oraz w przypadku popełnienia przestępstwa - powiadomienie jednostki Policji - przekazał nam Krystian Kowalczyk, zastępca komendanta straży miejskiej w Bielsku-Białej.

Skontaktowaliśmy się też z Tomaszem Ficoniem, rzecznikiem prasowym bielskiego Ratusza. Przekazał nam, że teren dawnego Stalownika jest własnością prywatną i miasto nie ma możliwości zabezpieczenia go w jakikolwiek sposób. Dodał też, że działania w tym zakresie podejmuje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Skontaktowaliśmy się z bielskim nadzorem budowlanym i poprosiliśmy o szczegóły. Poniżej zamieszczamy odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bielska Białej nie wykonuje fizycznie zabezpieczeń, tylko zgodnie z kompetencjami daje decyzję nakazującą ich wykonanie. Właściciel prywatny nie stosuje się do nakazu. Sprawa ciągnie się ładnych kilka lat, wielokrotnie zgłaszaliśmy ją do policji i prokuratury właściciela obiektu. Było kilka spraw w sądzie. Ten pan jest po prostu bezkarny, a ponadto nie odbiera naszej korespondencji.

Właściciel otrzymał nakaz wykonania ekspertyzy trwałego zabezpieczenia, ale nie zrobił tego. Ogłosiliśmy więc konkurs na wykonanie ekspertyzy na jego koszt oraz wydaliśmy postanowienie nakazujące przekazanie środków na ekspertyzę przez właściciela, ale do dnia dzisiejszego nie uiścił należności.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji I przeprowadzili ostatnio kontrolę tego terenu. Wzywali go do wykonania trwałego zabezpieczenia budynku, ale mają takie same problemy jak my.


Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

 • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
 • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
 • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
 • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
 • pokonackryzys.pl
 • W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.


Pomocy przez 7 dni w tygodniu udziela także Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej:

 • tel. 33 814 62 21
 • tel. 33 19288
 • Niebieska Linia: 33 811 99 00.

kr, mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.