REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2023
  • 9 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 18945

[WIDEO] Premiera filmu o Bielsku-Białej była hitem. Teraz można zobaczyć go w internecie

Film dokumentalny "Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel" można obejrzeć w internecie. Jego premiera odbyła się w poniedziałek 7 sierpnia na platformie stramingowej vodylla.pl.

„Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel” · fot. Materiały prasowe


Przypomnijmy, film opowiada z zjawisku tzw. wyspy językowej, jaka istniała w Bielsku przed II wojną światową, która przerwała wiekową wielokulturowość miasta. Dokument przywołuje ustami ostatnich świadków - polskiego, żydowskiego i niemieckiego pochodzenia - wielokulturowe Bielsko i Białą, których rzeczywistość wymazano w powojennych latach.

W „Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel” występują: Konrad Korzeniowski, Stanisław Noworyta, Gabriela Haratyk, Michał Kraszkiewicz, Janina Goldman oraz Anna Schliete, Erwin Ścieszka, Walhter Kahlstner, Inka Deutch, Georg Jenkner i Peter Baucher. Ich wspomnienia, różne doświadczenia i punkty widzenia, uzupełniają archiwalne zdjęcia i filmy oraz komentarze bielskich historyków Jacka Proszyka i Jacka Kachla.

Seans filmu Śmierć wyspy
Seans filmu Śmierć wyspy · fot. Kamil Czaiński


- Jestem bielszczaninem, RDF Entertainment ma siedzibę w Bielsku-Białej, a więc filmu dokumentalnego o moim mieście nie mogło zabraknąć na Vodylla.pl. Wiedziałem o tym od chwili, kiedy zobaczyłem „Śmierć wyspy” - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Przemysław Petryszyn, szef RDF Entertainment.

- Sądzę, że ta przerwana historia zainteresuje widzów z miast o podobnej przeszłości jak Wrocław czy Opole, ale też zupełnie innej, jak choćby Warszawy. I dodaje: Zapraszamy do współpracy z Vodyllą twórców filmów dokumentalnych z innych regionów Polski. Dokumenty o podobnym charakterze co „Śmierć wyspy” świetnie uzupełnią naszą ofertę filmów dokumentalnych od światowych dystrybutorów - dodaje w rozmowie z portalem.Film można znaleźć na platformie http://www.vodylla.pl.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.