Wiadomości

  • 3 sierpnia 2023
  • 6 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 4713

2 auta zaparkowane na pasie awaryjnym S1. Wpadło kilkadziesiąt osób z Syrii i Gruzji

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 26 obywateli Syrii i 4 obywateli Gruzji, którzy próbowali dostać się na zachód Europy.

2 auta zaparkowane na pasie awaryjnym S1. Wpadło 26 obywateli Syrii i 4 obywateli Gruzji - 01.08.2023 · fot. Śląska Straż Graniczna


We wtorek (1 sierpnia) funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki SG w Bielsku-Białej, podczas realizacji zadań związanych z monitorowaniem szlaków komunikacyjnych pod kątem ujawniania przypadków nielegalnej migracji, w Bielsku-Białej, na pasie awaryjnym drogi S1, zauważyli dwa nieprawidłowo zaparkowane pojazdy. Były to samochód osobowy oraz bus.

Okazało się, że w busie znajduje się 26 nielegalnym migrantów - obywateli Syrii. Kierowcą był 54-letni obywatel Gruzji. Samochodem osobowym jechało trzech innych Gruzinów, „pilotując” busa. Funkcjonariusze SG poprosili o pomoc funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, którzy zabezpieczyli teren, zapewniając tym samym bielskim pogranicznikom możliwość prowadzenia bezpiecznych i skutecznych działań.

Wszystkich cudzoziemców przewieziono do pomieszczeń służbowych w Bielsku-Białej, gdzie wykonano dalsze czynności z ich udziałem. Okazało się, że Syryjczycy nie posiadają żadnych dokumentów, które uprawniałyby ich do legalnego przekraczania granicy i pobytu na terytorium RP.

Wobec cudzoziemców przeprowadzone zostały również czynności procesowe, w trakcie których obywatelom Syrii przedstawiono zarzuty o to, że wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, nie posiadając dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy państwowej, podróżując samochodem, przekroczyli granicę z Republiki Słowackiej do Polski. ( art. 264 § 2 k.k).

Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów składając jednocześnie stosowne wyjaśnienia w sprawie. Poddali się też dobrowolnie karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby wynoszącym 2 lata.

26 obywateli Syrii zostanie przekazanych stronie słowackiej w ramach readmisji uproszczonej.

Postępowanie karne w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Żywcu. Co do kierowców obu pojazdów prowadzone są dalsze czynności.

ar / bielsko.info

źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Budowa drogi ekspresowej S-1" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Budowa drogi ekspresowej S-1

Trwa budowa drogi ekspresowej S-1 na dwóch odcinkach - od węzła Suchy Potok do Dankowic oraz od Dankowic do węzła Oświęcim. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Budowa drogi ekspresowej S-1" podaj