Reklama

Wiadomości

  • 23 lipca 2023
  • 24 lipca 2023
  • wyświetleń: 2535

[Historyczne ciekawostki] Tylko tramwajów ciągle żal…

Sentyment do tramwajki w Bielsku pozostał. Wcześniej urodzeni ze wzruszeniem wspominają swoje podróże z dworca kolejowego do Cygańskiego Lasu. Jednak nie wszyscy pamiętają, że ten dzisiejszy obiekt wspomnień, był przede wszystkim symbolem doskonale prowadzonego przedsiębiorstwa.

Bielski tramwaj
Bielski tramwaj · fot. Ze zbiorów Jacka Kachla


Świetnie ilustruje to artykuł zamieszczony w Słowie Polskim, wychodzącym we Lwowie, który w czerwcu 1913 roku za wzór do naśladowania podawał tramwaj elektryczny w Bielsku.

W artykule czytamy: "Linia tramwaju elektrycznego w Bielsku powstała w r. 1895.(…) Linia tramwaju elektrycznego w Bielsku od dworca do lasku Cygańskiego liczy 4 km. 980 m. i należy do posiadających największą ilość krzywizn, bo 22,65 % ogólnej długości toru (w Krakowie zaledwie 14,85 %.) Tramwaj bielski posiadał w r. 1911 (z którego to roku datuje się ostatnia statystyka) 9 wagonów z dwoma motorami i 8 wozów przyczepnych. Razem wagony tramwajowe bielskie posiadają 330 miejsc siedzących i 317 stojących. Osób przewieziono w r. 1911. w Bielsku 817586, z czego na kilometr eksploatowanej przestrzeni wypada 168.470 osób rocznie".

To zestawienie najlepiej ilustruje, dlaczego tramwajów ciągle nam żal…

Jacek Kachel / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj