Wiadomości

  • 23 lipca 2023
  • 24 lipca 2023
  • wyświetleń: 1574

Mapy, recital, fotografia i dmuchane szkło. Stypendia prezydenta w dziedzinie kultury przyznane!

Stypendia w dziedzinie kultury i sztuki przyznał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Swoje przedsięwzięcia związane z twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami lub upowszechnianiem kultury będzie mogło zrealizować osiem osób. Poznajcie je!

Ratusz w Bielsku-Białej
Ratusz w Bielsku-Białej · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


W tym roku do Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego spłynęły 23 wnioski. Osiem z nich zostanie zrealizowanych w ramach stypendiów. Tamás Ducki otrzymał stypendium na wykonanie plakatów i map - identyfikacji wizualnej szczytów Bielska-Białej i okolic, Urszula Jasiecka-Bury - na nagranie płyty z anonimowymi utworami kameralnymi XVII wieku w kościele św. Stanisława w Bielsku-Białej. Joanna Kusztal w ramach stypendium wykona instalację artystyczną w hołdzie kobietom z Bielska-Białej - Tkanki, a Jacek Lidwin fotograficzną dokumentację i interpretację śladów istnienia kultury żydowskiej w Bielsku-Białej.

Recital Filmowa podróż muzyczna z Bielska-Białej w świat to pomysł Grzegorza Margasa. Włodzimierz Pohl nagra audiobooka ze scenopisem utworu Aliny Korty Jak połknąłem żabę, Jerzy Rocławski opisze historię ruchu jazzowego w Bielsku-Białej Z pasji i z pasją. Jazz Club Piątawka, a Justyna Żak wykona kolekcję obiektów w technice dmuchania szkła - Negatyw oddechu.

Poniżej przedstawiamy sylwetki tegorocznych stypendystów.

Tamás DuckiTo polsko-węgierski reżyser i grafik urodzony w Budapeszcie w 1982 roku. Studiował animację na budapesztańskim Moholy-Nagy University of Art and Design i w National Film and Television School w Wielkiej Brytanii. Przez ostatnie dziesięć lat mieszka i pracuje w Polsce, realizując projekty we współpracy z lokalnymi artystami i producentami. W jego indywidualnym wizualnym języku dostrzec można silne wpływy zarówno polskiej, jak i węgierskiej szkoły plakatu oraz animacji. Styl Duckiego charakteryzuje się mieszaniem różnych technik, hipnotyzującą grą kolorów oraz wciągającą fabułą. Najbardziej znane prace artysty to wielokrotnie nagradzane, krótkometrażowe filmy: Linia życia, Łaźnia oraz animowane teledyski dla Basement Jaxx, Zhu czy Bipolar Sunshine. Teledysk autorstwa Duckiego Paradise Awaits został nagrodzony na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2015, film Łaźnia zdobył wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym Krakow Film Festival 2014, a film Linia życia otrzymał Złotego Gołębia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku w 2007 roku. Ducki jest autorem projektu pn. Jedna Legenda - wiele historii. Wiele Syren - jeden herb, który prezentował różne zachowane obrazy warszawskich syren w połączeniu z kartografią miasta i był prezentowany na ekspozycji stałej Muzeum Warszawy. Stypendysta współtworzył identyfikacje wizualne takich festiwali jak: Etiuda&Anima w Krakowie, Animator w Poznaniu czy Anilogue w Budapeszcie.

Urszula Jasiecka-BuryUkończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. W 2005 roku studiowała w Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie klawesynu Hermana Stindersa oraz klasie organów Luca Bastiaensa. Uczestniczyła w wielu warsztatach organowych, klawesynowych i kameralnych prowadzonych przez wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. W ramach działalności pedagogicznej prowadzi klasy organów i klawesynu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Była wykładowczynią w zakresie organów i klawesynu w Akademii Muzycznej w Łodzi i Katowicach, gdzie w 2020 roku uzyskała tytuł doktorki. Przez ponad 17 lat współtworzyła jako organistka i klawesynistka Zespół Muzyki Dawnej Parnassos, który jako jedna z pierwszych formacji na terenie Śląska profesjonalnie zajmował się historycznym wykonawstwem muzyki renesansu i baroku. Zespół zajął w 2004 roku drugie miejsce w konkursie muzyki barokowej w Wuppertal w Niemczech oraz nagrał dwie płyty z muzyką XVII i XVIII wieku. Regularnie występuje jako solistka i kameralistka z zespołami kameralnymi i orkiestrami oraz tworzy własne projekty. Była laureatką trzeciej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii w 2000 roku. Przez wiele lat kierowała pod względem artystycznym Festiwalem Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach. Łącząc doświadczenia muzyczki i organizatorki, od 2004 roku prowadzi festiwal Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej.

Joanna KusztalTo absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. W 2023 roku ukończyła studia na kierunku malarstwo, specjalność malarstwo w scenografii. Skupia się na tworzeniu instalacji artystycznych, asamblaży, rzeźb, scenografii i charakteryzacji. W pracy artystycznej często łączy różne dyscypliny twórcze, eksperymentując z nietypowymi i niejednokrotnie już zużytymi materiami. Stypendystka Rektora Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Laureatka konkursu Elproma i Międzynarodowego Festiwalu Rysunku. Aktywnie działa w dziedzinie scenografii, specjalizując się w projektach typu escape room, które zdobywały uznanie w międzynarodowym plebiscycie Terpeca - Top Escape Rooms Project Enthusiasts' Choice Award.

Jacek LidwinTo artysta wizualny - fotograf i projektant książek. Tworzy projekty dokumentalne, portrety, pejzaże, fotografie teatralną i mody. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych w 2012 i 2018 roku. Trzykrotnie otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2021 roku w ramach stypendium Stowarzyszenia Autorów ZAiKS stworzył projekt fotograficzny Szare Bieszczady. Swoje prace wystawiał między innymi w galerii Rondo Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, a także w centrach kultury i galeriach handlowych. Stworzone przez niego książki noszą znamiona indywidualnej wrażliwości artysty, jego otwarcia na ludzi i złożoności procesów przemijania. Są odpowiedzią na pytania o nasze ślady w historii i refleksją nad tożsamością i dziedzictwem. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje poszukiwanie i wydobywanie poprzez medium fotografii śladów kultur i społeczności, które usiłowano skazać na zapomnienie. Zrealizował projekty Fragmenty - Cmentarze żydowskie, W poszukiwaniu straconego czasu i Zapomniane losy - poświęcony ludziom wysiedlonym z Bieszczadów na Ukrainę oraz ziemie zachodnie i północne dzisiejszej Polski.

Grzegorz MargasTo aktor, wokalista i pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na wydziale aktorskim ze specjalnością wokalno-aktorską. W latach 2014-2017 był asystentem prof. Lidii Dudy na wydziale aktorskim macierzystej uczelni. Trzykrotny stypendysta rektora krakowskiej PWST. Za rolę Erwina Shrodingera w przedstawieniu dyplomowym Dyplom z Kosmosu otrzymał nagrodę specjalną XXXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za szczególne warunki głosowe. Zadebiutował rolą Dicka w musicalu Mały Lord S. Markwicka w reż. Janusza Szydłowskiego wystawionym w Operze Krakowskiej. Był aktorem Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, pracował w Teatrze Barakah w Krakowie, a także w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Był finalistą i laureatem Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy pn. Serca bicie w Bydgoszczy i poznańskiego Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Dobrze czuje się zarówno w repertuarze musicalowym, jak i dramatycznym. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 30 różnorodnych ról teatralnych cenionych przez widzów i przez krytykę. Współpracował z takimi reżyserami jak: Mikołaj Grabowski, Janusz Opryński, Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Witold Mazurkiewicz, Paweł Szkotak, Małgorzata Warsicka czy Paweł Aigner. Od 2018 roku jest aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej gdzie stworzył m.in. takie kreacje jak: Padre w Człowieku z La Manczy Witolda Mazurkiewicza, Nos w Weselu Igora Gorzkowskiego, Hipolit w Idiocie Janusza Opryńskiego oraz Behemot w wyreżyserowanym przez Małgorzatę Warsicką spektaklu Mistrz i Małgorzata.

Włodzimierz PohlTo aktor, reżyser i animator. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydziału Sztuki Lalkarskiej we Wrocławiu. Świetnie radzi sobie zarówno na scenach dramatycznych, jak i lalkowych. Pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Wrocławskim Teatrze Lalek. Od 1999 roku jest w zespole aktorskim Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Ukończył studia podyplomowe zarządzania kulturą na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych, a także w realizacjach teatru telewizji i w filmie. Reżyserował spektakle dramatyczne, lalkowe, a także plenerowe zarówno w teatrach zawodowych, jak i amatorskich. Uczestniczył między innymi w warsztatach dotyczących ruchu scenicznego i reżyserii światła zorganizowanych przez Institut International de la Marionette w Charleville-Mezieres we Francji oraz w cyklu szkoleń z terapeutami i psychologami zorganizowanych przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki. Od 1999 roku prowadzi własny Teatr Dwaj Panowie X, którego spektakle nagradzano na festiwalach teatralnych. Realizuje projekty, zajęcia i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w szkołach i domach kultury, a także prowadzi własne grupy teatralne. Dwukrotny laureat Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru. Nominowany do nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR, a także do Nagrody Teatralnej Województwa Śląskiego Złota Maska za rolę Gregora w Przemianie oraz rolę tytułową w sztuce Smacznego, proszę Wilka. W 2017 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jerzy RocławskiTo animator kultury, organizator koncertów i wydarzeń muzycznych, twórca i założyciel legendarnego klubu jazzowego Piątawka, prezes zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata. Przez 45 lat działalności zorganizował ponad 400 spotkań, prelekcji i koncertów z udziałem takich artystów jak: Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko i Jan Ptaszyn Wróblewski. Jazz Club Piątawka odgrywał ważną rolę edukacyjną. Podczas cyklicznych piątkowych spotkań odbywały się w nim prelekcje dotyczące wybitnych postaci polskiego i światowego jazzu. Po latach reaktywował działalność klubu, który pod nazwą Art Club Piątawka funkcjonował w Galerii Bielskiej BWA, organizując ponad 70. koncertów z udziałem między innymi: Marcina Maseckiego, Tomasz Szukalskiego oraz zespołów: Nocna Zmiana Bluesa, The Core i Walk Away. Realizował tam projekt Kombinat łączący muzykę alternatywną ze sztuką współczesną. Koncerty odbywały się w przestrzeni ekspozycji i były często wzbogacane wideoprojekcjami i wizualizacjami przygotowanymi przez autorów wystaw. W ramach tego projektu wystąpili w Bielsku-Białej między innymi: Organek, Kortez, The Dumplings, Bokka, Smolik/Kev Fox, Skalpel Fisz Emade Tworzywo, PRO8L3M. Od 2018 roku współpracował z Jazz Klubem Metrum, gdzie prezentował panoramę polskiego jazzu i organizował koncerty jubileuszowe z udziałem miedzy innymi formacji Tribute to Krzak i Laboratorium. Jest pomysłodawcą nazwy Rondo im. Czesława Niemena w Bielsku-Białej. Był organizatorem prezentacji w Bielsku-Białej spektakli teatralnych z udziałem wybitnych artystów sceny polskiej takich jak: Anna Dymna, Dorota Segda, Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Jerzy Stuhr i Jerzy Trela.

Justyna ŻakTo projektantka i artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku sztuka i wzornictwo szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku oraz Prezydenta Wrocławia w 2021 roku. Zdobyła trzecią nagrodę w konkursie na projekt kieliszka Bombay Sapphire 2011, pierwszą i trzecią nagrodę w konkursie na projekt lampy prezentowanej podczas Międzynarodowych Targów Światła Expo XXI w Warszawie w 2020 i 2022 roku. Zwyciężczyni pierwszej nagrody w konkursie Up-cycle - obieg zamknięty to sztuka w 2022 roku w Gdańsku. Przygotowała wiele wystaw indywidualnych, w tym wystawę Punkt wyjścia prezentowaną w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Zamku Sułkowskich w 2021 roku. Wzięła udział w ponad 35 wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Estonii, Niemczech oraz we Włoszech podczas The Venice Glass Week 2022.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.