Reklama

Wiadomości

  • 21 lipca 2023
  • 24 lipca 2023
  • wyświetleń: 9120

Będzie można przyjść i zjeść owoce prosto z drzewa. Sad dla wszystkich nad rzeką

Na terenie wzdłuż rzeki Białej, od granicy gminy Wilkowice do mostu druha Mieczysława Piekiełki w Bielsku-Białej powstał sad społeczny! Każdy będzie mógł przyjść i poczęstować się owocami. Są też miejsca rekreacyjne, plac zabaw i publiczna toaleta. Miejsce służy odpoczynkowi i edukacji.

Park nad rzeką Białą - 07.2023 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Po obu stronach rzeki powstały alejki, a między nimi ławki, wiaty z miejscami do siedzenia i stołami - zadaszone i niezadaszone, jest też dużo nowych nasadzeń krzewów i drzew, a przede wszystkim roślin owocowych. Bowiem na terenie od strony ul. Bystrzańskiej powstał sad społeczny. Każdy może korzystać z jego dobrodziejstw i każdy może o niego dbać. Potwierdza to postawiona obok tablica, na której czytamy: Wszystkie osoby korzystające z parku będą mogły korzystać z dobrodziejstw sadu społecznego, w którym obowiązują zasady: wspólnotowości, organizacji, terapeutycznego wymiaru pracy ogrodniczej oraz kolektywnego korzystania z plonów.

Sednem projektu jest przygotowanie miejsca do praktykowania ogrodnictwa - zarazem pracy, jak i aktywnego wypoczynku. Każdy bowiem, kto korzysta z sadu, jest zobowiązany o niego dbać, ale może jednocześnie korzystać z zasilającej mocy przyrody: piękna oraz cienia wiśni, moreli, czereśni, śliw i brzoskwiń (to oczywiście wraz z upływem czasu) i obecności ptaków. Umożliwiliśmy tu ptakom zakładanie gniazd - powiesiliśmy dla nich wiele specjalnych budek.

Posadzono również stare odmiany jabłoni oraz grusz. Te drzewa mogą żyć nawet kilkaset lat i będą przypominać smak owoców z dzieciństwa, niedostępnych dziś w sklepach. Sad będzie również pełnił funkcję żywego banku genów. W przyszłości użytkownicy sadu będą mogli przeszczepić zgromadzone odmiany do swoich przydomowych ogrodów.

Znajdziemy tam drzewa brzoskwini, czereśni, grusz, jabłoni, moreli, śliw i wiśni. Posadzone krzewy owocowe to natomiast: agrest, aronia czarna, jagoda kamczacka, jeżyna bezkolcowa, malina, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, winorośl; będą tu też rosły truskawki.

Przy alejach miejsce znalazły tablice edukacyjne o owadach, suchych i wilgotnych łąkach kwietnych, funkcję edukacyjną pełnią też podpisy pod drzewami - można np. zobaczyć, jak wygląda czereśnia ptasia. Są domki dla owadów na trawnikach i budki dla różnych ptaków. Między tym wszystkim kilka dużych drewnianych rzeźb przedstawiających owady. Jest też publiczna toaleta.

Specjalne miejsce dla siebie znajdą również najmłodsi. Dla nich przygotowano ogrodzony plac zabaw z pięknymi drewnianymi urządzeniami - huśtawką, piaskownicą, miejscem do wspinania i instrumentami dźwiękowymi.

Park po obu stronach rzeki Białej powstał w ramach projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała - etap II dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Inwestycja została wykonywana w formule zaprojektuj i wybuduj przez konsorcjum firm Gama i Investeko.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.