Wiadomości

  • 20 lipca 2023
  • 23 lipca 2023
  • wyświetleń: 3817

Radny: Polska Grupa Zbrojeniowa zainteresowana fabryką Fiata

Radny Janusz Okrzesik z ugrupowania Niezależni BB zabrał w mediach społecznościowych głos w sprawie prawdopodobnej przyszłości fabryk Fiata w Bielsku-Białej. Zakładami zainteresowana jest Polska Grupa Zbrojeniowa - spółka Skarbu Państwa. Czy silniki do pojazdów wojskowych będą w niedalekiej przyszłości produkowane w naszym mieście?

Fabryka FCA Powertrain Poland, fiat, fsm
Fabryka FCA Powertrain Poland · fot. Materiały prasowe FCA Powertrain Poland


Kompleks FCA Poland i FCA Powertain może zostać wykupiony przez Polską Grupę Zbrojeniową. W tym tygodniu ogłoszono postępowanie przetargowe. Firma, która wygra, przeprowadzi ocenę aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa, w tym ryzyka transakcji.

- Wróble ćwierkały o tym już od dłuższego czasu, ale że ważne transakcje lubią ciszę... Teraz, gdy PGZ oficjalnie już przystąpiło do procedury związanej z zakupem fabryki FIATA w Bielsku-Białej, można już o tym napisać nieco więcej- napisał na Facebooku w czwartek 20 lipca radny Rady Miejskiej Janusz Okrzesik.

Loading...


- Zacznijmy od tego, co to jest PGZ. Polska Grupa Zbrojeniowa, czyli państwowy, największy w Polsce, jeden z większych w Europie i 70. na świecie koncern zbrojeniowy. Zatrudnia ponad 18 tysięcy ludzi, w ub. roku przychód ze sprzedaży wyniósł 8 mld zł, z roku na rok rośnie. Cóż, zbrojenia to branża w obecnej sytuacji bardzo perspektywiczna... Do spółek PGZ należy m.in. pancerny Bumar w Gliwicach, Huta Stalowa Wola (bojowe wozy piechoty, artyleria), amunicyjne Mesko, Fabryka Broni Łucznik w Radomiu (karabinek Grot), Jelcz S.A. (pojazdy wojskowe), siemianowicki Rosomak (transportery opancerzone) i wiele innych - wylicza.

- Fiat (o ile nadążam to teraz to Stellantis) już od lat po cichu wygaszał swoją działalność w Bielsku-Białej, a ostatnie miesiące potwierdzają obawy, że decyzja o zamknięciu fabryki już zapadła. Co z terenem, infrastrukturą, wykwalifikowanymi kadrami? Do zaorania- zadaje pytania samorządowiec.

Na zdjęciu pojazd LPU Wirus, lekki pojazd uderzeniowy, opracowany i produkowany w Bielsku-Białej przez firmę TEAM C
Na zdjęciu pojazd LPU Wirus, lekki pojazd uderzeniowy, opracowany i produkowany w Bielsku-Białej przez firmę TEAM Concept · fot. Janusz Okrzesik / Facebook


- I tutaj, "cała na biało", pojawia się Polska Grupa Zbrojeniowa. Ma w swojej strukturze dwie fabryki motoryzacyjne, Jelcza i dawny Autosan w Sanoku. Ma zamówienia na tysiące pojazdów dla wojska, przede wszystkim ciężarówki Jelcza, ale także opancerzone terenówki Waran, pojazdy specjalistyczne dla artylerii, podwozia specjalistyczne dla wojsk radiotechnicznych - naprawdę tego sporo. A w kolejce do wymiany czekają jeszcze nieśmiertelne Honkery (tak, jest ich w armii jeszcze sporo!), a zapowiedziana budowa nowych jednostek na wschodzie Polski wymaga kolejnych tysięcy pojazdów. Robota będzie i najwyraźniej w PGZ doszli do wniosku, ze silniki do tych pojazdów można produkować w Polsce, np. w Bielsku-Białej - uważa J. Okrzesik. - Mnie ten wniosek się bardzo podoba - komentuje.

- Oczywiście, od pierwszego ogłoszenia we wstępnej fazie analizy do sfinalizowania transakcji droga jest bardzo długa i wyboista, ale przynajmniej jest światło w tunelu. I to całkiem solidne światło, zważywszy na to, że pada z wojskowego pojazdu - dodaje.

Do postu samorządowiec dołączył zdjęcie pojazdu wojskowego, jak pisze: "na dowód tego, że branża zbrojeniowa w BB już jest".

Fotografia przedstawia pojazd LPU Wirus, lekki pojazd uderzeniowy, opracowany i produkowany w Bielsku-Białej przez firmę TEAM Concept. - 118 takich pojazdów zamówiło wojsko dla oddziałów rozpoznawczych, pierwsze dostarczono w 2021 - informuje radny.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.