Wiadomości

  • 15 lipca 2023
  • wyświetleń: 3989

Chcą wypoczywać na działkach. Ale nie mają gdzie zaparkować...

Wypoczynek w ogródkach działkowych to popularna forma spędzania czasu w mieście. Niestety, często bywa tak, że właściciele działek nie mają gdzie zaparkować swoich samochodów, by cieszyć się letnimi dniami „pod chmurką”.

parking gościnna
Chcą wypoczywać na działkach. Ale nie mają gdzie zaparkować... · fot. arch. Romana Matyi


W sprawie przebudowy parkingu przy ulicy Gościnnej w bielskim Ratuszu interwencję podjął radny Roman Matyja. Jak zauważył, pomiędzy ulicami Daliową i Gościnną znajdują się Rodzinne Ogródki Działkowe im. Adama Mickiewicza.

- Jest tam kilkaset działek, z których korzystają nasi mieszkańcy. Szczególnie na wiosnę i w lecie spędzają tutaj czas ich użytkownicy, korzystając z dobrodziejstw przyrody. Niektórzy przychodzą pieszo, inni przyjeżdżają komunikacją miejską, a jeszcze inni docierają na to miejsce samochodami. Naprzeciwko wejścia do ogródków działkowych, przy ulicy Gościnnej, znajduje się parking na około 15 samochodów. Jest to zdecydowanie za mało, żeby pomieścić wszystkich chętnych. Muszą oni, poszukiwać wolnego miejsca w okolicy, a i z tym jest bardzo trudno - - napisał przedstawiciel bielszczan.

Dlatego zawnioskował do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, aby przebudować istniejący parking, poprzez przesunięcie go w stronę ogrodzenia zieleni miejskiej o około dwa metry. - Spowoduje to, że zamiast ustawiać pojazdy wzdłuż ulicy Gościnnej, kierowcy będą mogli parkować w poprzek jezdni, co naturalnie zwiększy pojemność parkingu o około dwadzieścia miejsc - argumentuje radny Matyja.

Poprosił także, by rozważyć poszerzenie o kilkadziesiąt metrów istniejącego parkingu, w kierunku ulicy Kolistej.

- Ten temat jest niezmiernie ważny dla użytkowników działek - czyli naszych mieszkańców i często podnoszony na zebraniach działkowiczów. Proszę o rozważenie przedstawionej propozycji i możliwie w krótkim czasie wykonanie przebudowy parkingu - dodał radny Matyja.

Jak dowiadujemy się w Ratuszu, miejsca postojowe w rejonie wejścia do Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Adama Mickiewicza były realizowane w ramach rozbudowy ulicy Gościnnej w Bielsku-Białej.

- Wówczas w ramach procedury w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, poszerzono pas drogowy kosztem nieruchomości sąsiednich. Parkowanie równolegle jakie ma miejsce w chwili obecnej, jest bezpieczniejsze niż parkowanie prostopadłe do ulicy, o którym wspomina pan radny. Zwiększenie prawie dwukrotnie miejsc postojowych zwiększa ilość punktów kolizji. Wyjazd z każdego z tych miejsc pojazdu samochodowego na ulice, na której odbywa się niemały ruch lokalny, w połączeniu z ruchem autobusów i ruchem pieszym w rejonie wejścia do Rodzinnych Ogródków Działkowych wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym - zauważa Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Wiceprezydent dodał, że Wieloletni Plan Finansowy Miasta Bielska-Białej nie przewiduje takiej inwestycji.

- Obecnie na terenie miasta prowadzonych jest szereg bardzo ważnych inwestycji, które angażują w znaczny sposób budżet miasta. Należy również pamiętać o trudnej sytuacji gospodarczej kraju, która wymusza również na mieście Bielsko-Biała ograniczenia w wydatkach majątkowych, jak i bieżących - podkreślił.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.