REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 12 lipca 2023
  • 16 lipca 2023
  • wyświetleń: 13193

Oszust z Bielska-Białej wyłudził 900 000 złotych. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 40-letniemu mieszkańcowi Bielska-Białej. Mężczyzna oskarżony został o doprowadzenie pokrzywdzonego mieszkańca Żarek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 900 000 złotych przy zawieraniu umów pożyczek.

pieniądze
Oszust z Bielska-Białej wyłudził 900 000 złotych. Jest akt oskarżenia - zdj. ilustracyjne


Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Katowicach, oskarżony będący przedsiębiorcą zawarł w 2018 roku z pokrzywdzonym 2 umowy pożyczki w formie aktu notarialnego. Pierwsza umowa pożyczki opiewała na kwotę 400 000 złotych, z kolei druga - na 500 000 złotych.

Pieniądze pochodzące z pożyczek miały być przeznaczone na realizację inwestycji budowlanych w Katowicach i Krakowie prowadzonych przez oskarżonego. Ostatecznie nie doszło do spłaty zaciągniętych zobowiązań, działania pokrzywdzonego zmierzające do odzyskania pieniędzy okazały się bezskuteczne.

- W ocenie prokuratora, dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, że oskarżony zataił przed pokrzywdzonym swoją trudną sytuację majątkową, w tym wysokość wymagalnych zobowiązań, a uzyskane z pożyczek środki pieniężne przeznaczył niezgodnie z umówionym z pożyczkodawcą celem - mówi Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach

- Oskarżony przedstawiał pokrzywdzonemu polecenia przelewów, które miał rzekomo realizować na rzecz podmiotów wykonujących prace na inwestycjach w Krakowie i Katowicach. Podmioty te w rzeczywistości nie otrzymywały środków pieniężnych, ponieważ nie doszło do realizacji zamówień z uwagi na brak płatności ze strony zamawiającego - dodaje Zawada-Dybek.

W toku śledztwa ustalono, iż w tamtym czasie zadłużenia w spółkach oskarżonego wynosiły ponad 6 000 000 złotych, co doprowadziło ostatecznie do upadłości dwóch podmiotów, którymi zarządzał. Płatności natomiast realizowane były jedynie na rzecz wybranych wierzycieli.

W toku śledztwa oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień.

Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.