Wiadomości

  • 8 lipca 2023
  • 10 lipca 2023
  • wyświetleń: 8488

Lata starań i w końcu jest. Mikuszowice mają piękny park

Mieszkańcy Mikuszowic (i nie tylko) mogą się już cieszyć w pełni zrewitalizowaną przestrzenią do wypoczynku nad rzeką Białą. Po wielu latach starań otwarta została także wyremontowana kładka dla pieszych.

Kładka dla pieszych połączyła oba brzegi rzeki Białej w Mikuszowicach.
Kładka dla pieszych połączyła oba brzegi rzeki Białej w Mikuszowicach. · fot. Rada Osiedla Mikuszowice Krakowskie / Facebook.com


Inicjatorem całego projektu jest Andrzej Kubica, obecnie przewodniczący Rady Osiedla Mikuszowice Krakowskie. Jak mówi w rozmowie z portalem Bielsko.info, na pomysł stworzenia miejsca rekreacji na osiedlu wpadł w 2016 roku. - Kilka lat wcześniej wróciliśmy do Mikuszowic i wtedy w okolicy nie było miejsca, gdzie można by pójść na spacer z psem czy też np. z wózkiem z dziećmi. Pomyślałem, że taka przestrzeń przydałaby się na naszym osiedlu i złożyłem projekt do budżetu obywatelskiego - niestety w dwóch kolejnych edycjach projekt został odrzucony ze względu na zbyt wysokie koszty. Jednak ówczesne władze obiecały, że poszukają pieniędzy na realizacje tego projektu - przyznaje.

W realizacji inwestycji wydatnie pomogła też senator Agnieszka Gorgoń-Komor. - Jest mieszkanką naszego osiedla, a wówczas była radną Rady Miasta. Jej zaangażowanie było istotne na samym początku, gdy projekt był odrzucany w budżecie obywatelskim ze względu na zbyt wysokie koszty - zaznacza Kubica.

A o jakich kosztach mówimy? Jak wynika z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z Ratusza, inwestycja była podzielona na dwa zadania. Pierwsze z nich dotyczyło "Rewitalizacji miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała" - umowa z wybranym wykonawcą opiewała na kwotę prawie 2,9 mln zł, przy czym część środków pochodziło z funduszy unijnych. Drugie zadanie z kolei polegało na modernizacji wspomnianej kładki - ta została sfinansowana z budżetu miasta, a roboty kosztowały prawie 160 tys. zł.

Jak dodaje Kubica, trudności nie zabrakło nawet po znalezieniu odpowiednich środków na realizację przedsięwzięcia. - Decyzja o realizacji tego projektu zapadła w 2020 roku, jednak niedługo potem pojawiły się kolejne problemy. Dwa lata temu rozwój inwestycji zablokował Tauron, gdyż jedna z linii energetycznych napowietrznych przebiegała przez śląską stronę parku. Przepisy zabraniały budowy placu zabaw pod taką linią. Udało się jednak porozumieć i wybudować linię naziemną, jednak cała sprawa zajęła ponad rok. Potem na szczęście prace ruszyły, a teraz są już na ukończeniu. Zostały tylko prace porządkowe i wykończeniowe, a także uruchomienie toalety - wyjaśnia.

- Mamy nadzieję, że ta inwestycja będzie służyła mieszkańcom obu Mikuszowic, jak również mieszkańcom innych osiedli Bielska-Białej jeszcze przez długie lata - kwituje nasz rozmówca.

Loading...

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.