
Wiadomości
- 30 czerwca 2023
- wyświetleń: 1342
Chcą włączyć mieszkańców w rewitalizację
W środę 28 czerwca podczas LXI sesji Rada Miejska Bielska-Białej zdecydowała o przystąpieniu gminy Bielsko-Biała jako partnera do projektu pod nazwą "Priorytetowe traktowanie wpływu społecznego w rewitalizacji miast" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu URBACT IV.

Projekt U.R.Impact: Prioritizing Social Impact in Urban Regeneration powstał z inicjatywy włoskiego miasta Cinisello Balsamo w ramach unijnego programu URBACT IV jako sieć współpracy miast europejskich zainteresowanych zapewnieniem włączenia społecznego i rozwoju społeczności lokalnych przy realizacji działań związanych z rewitalizacją obszarów miejskich, a także monitorowaniem wpływu udziału mieszkańców miasta na proces rewitalizacji.
31 maja 2023 r. ten projekt został oficjalnie wybrany do realizacji przez Komitet Monitorujący URBACT IV jako jeden spośród 30. Zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym czas realizacji projektu to okres pomiędzy 1 czerwca 2023 r. a 31 grudnia 2025 r. Poza liderem projektu - włoskim miastem Cinisello Balsamo gotowość udziału w nim potwierdziły takie miasta, jak: Murcia (Hiszpania), Broumov (Czechy), Targu Frumos (Rumunia), Mertola (Portugalia), Hannut (Belgia), Longford (Irlandia), Bovec (Słowenia) i Kamza (Albania).
Z uzasadnienia do uchwały dowiadujemy się, że:
"Zasadniczym celem projektu jest próba zmierzenia się z wyzwaniem opracowania skutecznych strategii wspierania społeczności lokalnych przy realizacji działań rewitalizacyjnych obszarów miejskich, nadając priorytet inicjatywom społecznym i praktykom opartym na potrzebach mieszkańców miast. Związane jest to z koniecznością wdrożenia nowego spojrzenia na sposób, w jaki prowadzone są działania rewitalizacyjne.
Spojrzenie to powinno uwzględniać mieszkańców miasta i ich dobrobyt zarówno w sferze społecznej, jak i w aspekcie środowiskowym w centrum takiej strategii. Istotne jest również określenie metodologii podejmowania wspólnych decyzji i udziału mieszkańców miasta w lokalnych strategiach ukierunkowanych na odnowę przestrzeni miejskiej. Metodologia ta pozwoliłaby połączyć zarówno oddolne praktyki partycypacyjne, jak i sposób oceny wpływu społeczności lokalnych w tym procesie, co przyczyni się do holistycznego podejścia do działań rewitalizacyjnych, wzmacniając rolę i zwiększając korzyści dla społeczności lokalnych".
W ramach tego projektu planowany jest udział osób zaangażowanych w jego realizację w spotkaniach międzynarodowych z pozostałymi partnerami, podczas których miasta będą wymieniać się swoimi doświadczeniami oraz dzielić najlepszymi praktykami z zakresu działań w przedmiotowym temacie. Spotkania te będą również okazją do przyjrzenia się, z jakimi problemami i wyzwaniami w tym zakresie zmagają się poszczególne miasta biorące udział w projekcie.
Projekt przewiduje również powołanie do życia w każdym z miast biorących udział w tym przedsięwzięciu lokalnej grupy działań, która inspirowana informacjami z międzynarodowych spotkań będzie miała za zadanie analizę możliwości wdrożenia dobrych praktyk na gruncie lokalnym. W swoich założeniach lokalna grupa działań powinna skupiać przedstawicieli różnych wydziałów, jednostek miejskich oraz innych interesariuszy (przedstawicieli innych szczebli władzy, lokalnych agencji, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń itp.) związanych z obszarem tematycznym projektu.
Koordynacją projektu zajmie się Wydział Strategii i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Łączny budżet projektu wynosi 781.530,04 Euro, w tym udział funduszy Bielska-Białej wynosi 71.300,01 Euro (dofinansowanie UE: 80 proc., wkład własny: 20 proc.). Dofinansowanie odbywać się będzie na zasadzie refundacji poniesionych kosztów.
Zarówno w kontekście wyzwań wynikających ze Strategii Rozwoju Bielska-Białej do 2030 roku oraz planowanych przez miasto do realizacji działań wynikających z projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Bielska-Białej do roku 2030, projekt umożliwia miastu, jak również interesariuszom działającym w ramach lokalnej grupy działań, zdobycie cennej wiedzy oraz zaplanowanie przyszłych działań przy wsparciu zagranicznych partnerów. Poprzednie doświadczenia miasta z realizacji projektu Welcoming Internatinal Talent w ramach Programu URBACT III przyniosły szereg cennych doświadczeń, które zamocowały m.in. powstaniem Ośrodka Integracji Obcokrajowców myBB.
Nadzwyczajną sesję RM, zwołaną 28 czerwca, prowadził wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Karol Markowski.
ZOBACZ TAKŻE

Ewangelicka kaplica czeka na oświetlenie

Trwają pracę nad nowa stroną internetową miasta

Będzie więcej kamer. Pokażą atrakcje turystyczne

Mieszkańcy Wapienicy walczą o budowę pumptracku

Koniec z nocnymi driftami, dilerką i piciem alkoholu? Monitoring w Hałcnowie załatwił to i owo

(Nie)widoczne rowerowe piktogramy mogą prowadzić do niebezpieczeństwa
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.