Reklama

Wiadomości

  • 28 czerwca 2023
  • 2 lipca 2023
  • wyświetleń: 1829

Historyczna wycieczka "Bielsko-Biała - wspólnota miejsca i idei"

Za nami:

Już w najbliższą niedzielę 2 lipca o godz. 11.00 Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną historyczną wycieczkę - tym razem pod hasłem "Bielsko-Biała - wspólnota miejsca i idei".

Bielsko-Biała - wspólnota miejsca i idei
Bielsko-Biała - wspólnota miejsca i idei · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Bielsko i Biała to niegdyś dwa odrębne ośrodki miejskie. Dzieliła je nie tylko rzeka Biała, ale także geneza i czas ich powstania. Znacznie starsze Bielsko to miasto o metryce średniowiecznej, z kolei Biała stanowi jeden z najmłodszych ośrodków miejskich pogranicza śląsko-małopolskiego, powstały dopiero w XVIII wieku. Pomimo tej różnicy, obydwie miejscowości łączy jednak bardzo wiele - położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, w miejscu styku różnych kultur, a także podobny układ przestrzenny, który wywodzi się z czasów kształtowania się cywilizacji średniowiecznej Europy.

Wycieczka będzie wiodła ulicami starego miasta w Bielsku, gdzie niemal bez zmian zachował się układ średniowiecznego rozmierzenia. Na zakończenie przemieścimy się do Białej, by porównać układ przestrzenny obydwóch miast. Będzie to okazja do spojrzenia na znane nam ulice i place z nieco innej perspektywy - refleksji nad skomplikowanymi procesami, które doprowadziły do powstania Bielska-Białej w obecnym kształcie.

Spacer poprowadzi dr Bogusław Chorąży, archeolog, pracownik Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Wycieczki są bezpłatne. Obowiązują zapisy. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Podajemy imię i nazwisko wysyłając mail: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub sms na nr tel. 693 315 998.

Aktualne informacje na bieżąco pojawiają się na https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Wycieczki "Historyczne szlaki Bielska-Białej" - następne terminy  • 9 lipca - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA BIELSKA-BIAŁEJ W ROZKWICIE. Prowadząca: dr Ewa Janoszek.
  • 23 lipca - WSM: KOLEBKA BIELSKIEJ MOTORYZACJI. Prowadzący: Piotr Kenig.


W tym roku organizatorzy wycieczek skupiają się na rocznicach - 300. nadania praw Białej oraz 50 rocznicy Malucha.

Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała, miasto kandydat do Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Przekaż 1,5% swojego podatku dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego - KRS 0000040868.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.