bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 stycznia 2013
  • wyświetleń: 7765

Tramwaj wróci do Bielska-Białej

Pojazd szynowy, który swego czasu jeździł w Bielsku-Białej, wróci na bielskie ulice. Wszystko za sprawą rewitalizacji placu Żwirki i Wigury.

tramwaje
Projekt adaptacji placu Żwirki i Wigury · fot. UM Bielsko-Biała


W 2013 roku plac Żwirki i Wigury diametralnie zmieni swoje oblicze. W pierwszej kolejności zostanie wyremontowana elewacja kamienicy, na której powstanie swoisty mural. - Artyści odwzorują widokówkę z pierwszej połowy lat XX, która przedstawia ulicę Zamkową i sunący po niej tramwaj - tłumaczy pełnomocnik prezydenta Bielska-Białej, Henryk Juszczyk.

Następnym etapem rewitalizacji placu Żwirki i Wigury będzie instalacja tramwaju, który swego czasu jeździł bielskimi ulicami. Obok powstaną pomniki motorniczego i konduktorki oraz tablice na temat historii bielskich tramwajów.

Z kronikarskiego obowiązku musimy przypomnieć, że tramwaje w Bielsku jeździły już pod koniec XIX wieku. Pierwszą linię z dworca kolejowego do Cygańskiego Lasu uruchomiono w 1895 roku. Po niespełna osiemdziesięciu latach w 1971 roku na bielskie ulice wyjechał ostatni tramwaj.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.