Reklama

Wiadomości

  • 23 czerwca 2023
  • 26 czerwca 2023
  • wyświetleń: 2357

[FOTO] Spotkania na Granicy dla seniorów z Bielska, Czech i Słowacji

Życie zaczyna się na emeryturze - z przytupem udowodnili to uczestnicy 13. Spotkania na Granicy, które odbyło się w sobotę 24 czerwca w namiocie w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej. Seniorzy z Polski, Czech i Słowacji wypełnili to miejsce spontanicznymi tańcami, śpiewem, energią i entuzjazmem.

Spotkania na Granicy dla seniorów z Bielska, Czech i Słowacji - 26.06.2023 · fot. UM Bielsko-Biała


Organizacji spotkania podjęło się miasto Bielsko-Biała i Stowarzyszenie Akademia Seniora wspólnie z Bielsko-Bialskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej i Euroregionem Beskidy. Była to trzynasta edycja tego wydarzenia, co roku odbywa się ono w jednym z trzech krajów - w Polsce, Słowacji, Czechach i skupia w jednym miejscu seniorów - przedstawicieli krajów. Spotkania na Granicy zawsze są bogate w wydarzenia artystyczne i sportowe. Tak było i tym razem.

Gwoździem programu był dopieszczony do ostatniego elementu pokaz mody lat 20. i 30. seniorów z klubów seniora zrzeszonych przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej. Panie i panowie w strojach z międzywojnia - jakby wyjętych ze zdjęć z tamtego czasu - w perłach, etolach, piórach, cherlstonówkach czy wieczorowych długich sukniach z głębokim dekoltem na plecach z wielką swobodą przechadzali się po scenie, prezentując swoje stroje i wdzięki. Kobietom towarzyszyli mężczyźni, których eleganckie garnitury przypieczętowane były cylindrami, muszkami i laseczkami charakterystycznymi dla lat 20.

Poza tym scena w namiocie ciągle była pełna tańców, śpiewów i występów zespołów folklorystycznych z trzech krajów. Wszystkiemu towarzyszyły gry i zabawy integracyjne, a także zawody sportowe na pobliskim Orliku.

Energia płynąca ze sceny nikogo nie pozostawiła obojętnym. Do tańczących dołączył nawet prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- Właśnie zastanawiam się, gdzie tu są seniorzy, bo nie widzę - mówił ze śmiechem po zakończonym tańcu. Po czym przeszedł do poważniejszych rozważań na temat polityki senioralnej. - Wiemy, że nie tylko w naszym mieście, kraju, ale też w Europie liczba osób wcześniej urodzonych stale rośnie, dlatego polityki społeczne powinny być nakierowane na seniorów. Jesień życia może być pogodna, chodzi o to, że nie wiek świadczy o tym, jak żyjemy, ale stan ducha i to, co dzieje się dookoła. Dlatego my często w naszym mieście nie używamy już sformułowania seniorzy, ale wcześniej urodzeni koledzy - tłumaczył prezydent, czym zebrał gromkie brawa międzynarodowej publiczności.

Na koniec zaapelował: - Pamiętajmy o wcześniej urodzonych, ważne, że są programy europejskie, które wspierają działania na rzecz seniorów i takie wydarzenia mogą się odbywać.

Imprezę zakończyło przekazanie pucharu przechodniego organizatorowi 14. Spotkania na Granicy, czyli Czechom.

W sobotę wszystkim wydarzeniom w mieście towarzyszyło stoisko informacyjne Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - tytułu, o który ubiega się Bielsko-Biała. Zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie pozwoli miastu na realizację wielu ciekawych pomysłów i przedsięwzięć - także przygotowanych mieszkańców - które z powodzeniem będą służyć bielszczanom, ale zainteresują też gości, również z zagranicy.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.