Reklama

Wiadomości

  • 25 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1509

W Bielsku-Białej mamy Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich

W Bielsku-Białej działa Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich. Powstało w Straconce i liczy ok. 30 osób. Działalność koła zainaugurowano piknikiem. Była edukacja ekologiczna, wesoła zabawa, pomoc charytatywna i koncert Staszka Karpiela-Bułecki.

Piknik na inaugurację Koła Gospodyń i Gospodarzy Miejskich - 16.06.2023 · fot. UM Bielsko-Biała


Pierwsze w Polsce Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich już pracuje, jest stowarzyszeniem i liczy sobie około 30 osób. Co ważne, średnia wieku członkiń i członków jest zdecydowanie niższa niż w kołach gospodyń wiejskich. Pomysłów do działania jest wiele, cel bardzo jasny - to integracja młodszych i starszych, gospodyń i gospodarzy.

- Obserwując ludzi zauważaliśmy, że pędzą w oszalałym tempie przez życie, zatracając kontakt z drugim człowiekiem. Dlatego postanowiliśmy odbudować międzyludzkie relacje i nadać im zorganizowany charakter. Najpierw chcieliśmy stworzyć w mieście coś na wzór Kół Gospodyń Wiejskich, ale uznaliśmy, że ważnym elementem takiego stowarzyszenia będą panowie, więc zmieniliśmy pomysł. I tak powstała idea Koła Gospodyń i Gospodarzy Miejskich - wyjaśnia Józefa Wawak, szefowa Rady Osiedla Straconka, która swoim pomysłem zaraziła prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

- Tym piknikiem zaczynamy sezon takich spotkań w Bielsku-Białej. W Straconce zawsze dużo się działo i tak jest do dzisiaj. Właśnie tutaj rozpoczyna działać Koło Gospodyń i Gospodarzy Miejskich w Bielsku-Białej. To nasza wspólna inicjatywa z panią Józią Wawak. Przekazuję stowarzyszeniu 5 tysięcy zł na start, zaraz zakładam fartuszek i biorą się do pracy - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Za słowami poszły czyny i wkrótce prezydent w fartuszku krążył z wielką tacą, częstując przybyłych na piknik kanapkami.Warto przypomnieć, że piknik to efekt zwycięstwa, które Rada Osiedla Straconka odniosła 22 kwietnia, podczas obchodów Dnia Ziemi. Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego zorganizował wtedy wydarzenie ekologiczne pt. WyBBieram czyste miasto, polegające na sprzątaniu Bielska-Białej przez mieszkańców.

Tamtą rywalizację przypomniała naczelnik Wydziału GO Joanna Bojczuk: - Do udziału w wydarzeniu WyBBieram czyste miasto zgłosiło się 11 rad osiedli. Łącznie nasze miasto sprzątało wtedy ponad 1100 osób. Najwięcej zaangażował Rada Osiedla Straconka - aż 195 uczestników. I otrzymała 5 tys. zł nagrody.

Na pikniku pojawiły się tłumy mieszkańców, byli też goście specjalni, wśród nich silna reprezentacja samorządu: prócz prezydenta Jarosława Klimaszewskiego także jego zastępca Adam Ruśniak oraz radni Karol Markowski, Maksymilian Pryga i Szymon Wojtasik.

Panie ze Straconki przygotowały na piknik prawie 60 ciast, dochód z ich sprzedaży zostanie przekazać na rehabilitację chorej Emilki Taniewskiej ze Straconki, która ma wrodzoną wadę serca i potrzebuje wsparcia.

Podczas imprezy pracownicy wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej promowali właściwą segregacje odpadów.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.