Reklama

Wiadomości

  • 14 czerwca 2023
  • wyświetleń: 875

Podejmą uchwałę ws. "lex Tusk". Sprzeciwią się łamaniu Konstytucji?

Tzw. "lex Tusk" od wielu tygodni elektryzuje dyskusję polityczną w kraju. Do tej debaty postanowiła włączyć się część bielskich radnych. Przygotowali projekt uchwały wyrażającej sprzeciw wobec decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.

Sesja Rady Miejskiej w Bielsku-Białej
Sesja Rady Miejskiej w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Po tym, jak prezydent Andrzej Duda podpisał się pod ustawą z dnia 14 kwietnia 2023 r. o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwanej potocznie "lex Tusk", temat ten nie schodzi z czołowych dyskusji politycznych. Wygląda na to, że dyskurs na ten temat będzie miał miejsce także w bielskiej radzie miasta. Otóż klub Radnych Jarosława Klimaszewskiego zaapelował o wprowadzenie do porządku obrad najbliższej sesji RM projektu uchwały w sprawie sprzeciwu wobec podpisania przez Prezydenta RP wspomnianej ustawy.

Uzasadnienie do uchwały

Rada Miejska w Bielsku-Białej sprzeciwia się łamaniu Konstytucji. Takim działaniem jest uchwalenie przez Sejm RP oraz podpisanie przez Prezydenta RP wadliwej ustawy, która zakłada powołanie tzw. komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów w życiu publicznym w latach 2007-2022. Jednocześnie Rada wyraża swoją stanowczą dezaprobatę wobec dalszego rozmontowywania ustroju demokratycznego w naszym kraju.

Pod pretekstem walki z rosyjskimi wpływami, której Rada nie neguje, próbuje się pozbawić głównych konkurentów politycznych możliwości sprawowania urzędów państwowych. Jedyną władzą, która mogła do tej pory wydawać takie postanowienia, były niezawisłe sądy. Teraz będzie to również mogła robić komisja zależna od polityków.

Rada Miejska w Bielsku-Białej jednoznacznie ocenia podpisaną ustawę jako godzącą w demokratyczny ustrój państwa prawa i apeluje o pełne poszanowanie Konstytucji RP


Do tematu wrócimy najprawdopodobniej podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.