Reklama

Wiadomości

  • 10 czerwca 2023
  • 11 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1941

Bielski himalaista chce zdobyć kolejny ośmiotysięcznik

Bielszczanin Piotr Krzyżowski ma już na swoim koncie zdobycie takich szczytów, jak Gasherbrum II, Broad Peak czy K2. Wszystkie te wyprawy odbył bez wspomagania tlenem. Teraz zamierza zdobyć Nangę Parbat (8126 m n.p.m).

Piotr Krzyżowski
Piotr Krzyżowski · fot. archiwum prywatne


W środę 7 czerwca Piotr wyleciał do Pakistanu. Jak mówił na antenie Radia 357 w audycji "Na szlaku" Mateusza Kuźniewskiego, Nanga Parbat to trudna góra. Dostępu do niej broni Ściana Kinshofera, którą będzie się wspinać. Trasę chce pokonać bez wsparcia tragarzy wysokogórskich i bez wspomagania tlenem.

Jak wskazuje, będzie to wyprawa skomplikowana logistycznie, inna niż poprzednie. Baza jest może łatwej dostępna, ale położona nisko, na niecałych 4 tysiącach metrów, więc jest dosyć duża deniwelacja pomiędzy bazą a wierzchołkiem głównym Nangi Parbat. Partner wyprawy bielszczanina - Ali Olszański - dodatkowo chce zjechać ze szczytu na desce snowboardowej.

Piotr podkreśla, że Ali zrealizował już wiele ekstremalnych zjazdów, zarówno w polskich górach, jak i w innych rejonach. Jak mówi: "Jak już na ten szczyt wejdę, to jakoś z niego zjadę. Oby tylko był śnieg, a nie lód". Bielszczanin dodaje, że jest to pewien cel, ale wszystko zależy od tego, czy będą odpowiednie warunki.

- Można zakładać wiele przed wyjazdem, ale tak naprawdę góra na miejscu weryfikuje, czy będą bezpieczne warunki, aby podjąć taką próbę - mówił w wywiadzie.nanga parbat, piotr Krzyżowski
Post na Instagramie Piotra Krzyżowskiego

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.