Wiadomości

  • 9 czerwca 2023
  • wyświetleń: 647

Jak wykorzystać podłogę interaktywną do zwiększenia ruchu dzieci w szkołach i przedszkolach?

Materiał partnera:

Dzieci coraz szybciej zaczynają korzystać z nowych technologii. Chociaż wirtualny świat potrafi przynieść wiele dobrego, stanowić skarbnicę wiedzy i pozwalać na kontakt z rówieśnikami, to używany nieostrożnie i w zbyt dużych ilościach prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich jest rezygnowanie z ruchu i aktywności na rzecz bardziej siedzącego trybu życia. Jak więc połączyć cuda nowoczesnej techniki z zachęceniem najmłodszych do ruchu? Poprzez podłogę interaktywną!

podłogi interaktywne


Co to jest podłoga interaktywna?



Te nowoczesne urządzenia zaistniały w szkołach i przedszkolach stosunkowo niedawno, zwłaszcza w porównaniu z ich starszym bratem, tablicami interaktywnymi, które od kilkunastu lat pojawiają się w kolejnych klasach. Innowacyjna podłoga interaktywna również pozwala na zastosowanie aplikacji i gier edukacyjnych w procesie nauczania, dodatkowo jednak dochodzi do tego aktywizacja dzieci, czyli zaimplementowanie w czasie zajęć zadań ruchowych. Jeśli więc jako nauczyciel pragniesz zachęcić swoich uczniów do nauki poprzez współpracę i aktywną zabawę, doskonałym wyborem będzie właśnie podłoga interaktywna.

Jak działa i jaki rodzaj zajęć można dzięki niej przeprowadzać? Poprzez zawieszony na suficie rzutnik na podłodze wyświetlane są różnorodne aplikacje oraz gry edukacyjne, które pozwalają zarówno na zadbanie o rozwój motoryczny dziecka i opierają się na prostych, znanych schematach, jak i również oparte na modułach mających uczyć dzieci podstaw ekologii lub języków obcych. Podłoga interaktywna dla dzieci będzie idealnym rozwiązaniem nie tylko w przedszkolach i w klasach 1-3 szkół podstawowych, ale również w ośrodkach rehabilitacyjnych, w świetlicach bądź domach kultury. Jeśli zaś chodzi o koszt sprzętu takiego jak interaktywna podłoga - cena waha się w zależności od wybranego modelu i dobranych do niego modułów edukacyjnych, toteż każda placówka chcąc zaopatrzyć się w swoją własną podłogę interaktywną z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jak wykorzystać podłogę interaktywną do zachęcenia dzieci do ruchu?



Podłoga interaktywna jest zaprojektowana w sposób wymagający ruchu do operowania - dzieci naciskają na odpowiednie wirtualne panele bądź wybierają konkretną opcję poprzez ruchy rąk bądź całego ciała. Podłoga interaktywna dla dzieci znana jest również jako magiczny dywan, właśnie dlatego, że dzieci niczym czarodzieje jednym ruchem dłoni mogą przesunąć wyświetlany obiekt czy obraz.

Aktywizacja dzieci zachodzi więc zarówno na płaszczyźnie fizycznej, poprzez zachęcenie maluchów do prac swoim ciałem, a także umysłowej: gry zawarte w modułach podłogi interaktywnej zachęcają do kreatywnych rozwiązań i rozwijają zdolność rozwiązywania problemów. Dzięki temu dzieci łatwiej zapamiętują nowe informacje, a także uczą się współpracy i koncentracji. Jednocześnie gry i zabawy oferowane w pakietach podłogi interaktywnej wymagają zręczności i pozostawania aktywnym, dzięki czemu dzieci nawet podczas prostszych zabaw cały czas się ruszają: biegają za wirtualną piłką, wskakują na właściwą odpowiedź, przesuwają bloczki i obiekty.