Reklama

Wiadomości

  • 6 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1797

W trakcie rozładunku stwierdzili obecność niepożądanych pasażerów

W czwartek, 1 czerwca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 2 cudzoziemców, którzy do Polski dotarli nielegalnie podróżując w ukryciu.

Chcieli dostać się do Niemiec. Podróżowali wśród przewiązek elektrycznych
Chcieli dostać się do Niemiec. Podróżowali wśród przewiązek elektrycznych · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


- Do zatrzymania cudzoziemców doszło 1 czerwca na terenie jednej z firm na obrzeżach Bielska-Białej. Pracownicy firmy w trakcie rozładunku tira stwierdzili obecność niepożądanych pasażerów w przestrzeni ładunkowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku (tj. wiązki elektryczne) ukrywa się 2 mężczyzn - poinformował ppor. SG Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Komendanta Oddziału SG.

Jak dodał, "ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali oni zatrzymani".

- W trakcie dalszych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza języka dla nich zrozumiałego funkcjonariusze straży granicznej ustalili ich pakistańskie i bengalskie obywatelstwo oraz dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że do samochodu ciężarowego dostali się w Bułgarii. Liczyli, że ciężarówką dojadą do Niemiec - relacjonuje.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej z Czech do Polski wbrew przepisom, przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w przestrzeni ładunkowej naczepy samochodu ciężarowego. Obaj przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat.

Wobec obywatela Bangladeszu straż graniczna wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu w związku z art. 302 ust. 1 pkt 1 i 10 Ustawy o Cudzoziemcach, natomiast wobec obywatela Pakistanu wystąpiła przesłanka do przekazania go do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 604/2013.

Obaj mężczyźni zgodnie z postanowieniem sądu zostali osadzeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres trzech miesięcy.

Kierowca samochodu ciężarowego, obywatel Bułgarii, nie miał świadomości, że oprócz przewożonego ładunku, w przestrzeni ładunkowej naczepy znajdują się jakiekolwiek osoby.

mp / bielsko.info

źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.