Wiadomości

  • 2 czerwca 2023
  • wyświetleń: 497

Jakie choroby związane z głosem są najczęstsze i jak je leczyć?

Materiał partnera:

Choroby narządu głosu zwykle diagnozujemy u osób, dla których struny głosowe są narzędziem pracy, czyli u: nauczycieli, lektorów, dziennikarzy, śpiewaków operowych, aktorów, przedstawicieli handlowych. Jak się najczęstsze schorzenia związane z głosem i jak skutecznie je leczyć? Sprawdźmy, co uważają na ten temat specjaliści, czyli lekarze laryngolodzy.

Choroby narządu głosu


Choroby narządu głosu - dysfonia, afonia, zapalenie krtani, zapalenie strun głosowychChorobom aparatu głosowego sprzyja silny stres, długotrwały wysiłek głosowy, czynniki psychologiczne, jak i błędy dotyczące odpowiedniej techniki emisji głosu. Oto lista zaburzeń i chorób związanych z głosem, z którymi najczęściej zgłaszają się do lekarzy laryngologów pacjenci:

DysfoniaDysfonia, czyli wielopostaciowe zaburzenie głosu, które może objawiać się zmianą barwy i poziomu głośności. Możemy wyróżnić dysfonię organiczną i czynnościową. W przypadku dysfonii organicznej przyczyną nieprawidłowości narządu głosu może być np.: zapalenie krtani, wady wrodzone, polipy, stany pourazowe, choroby nowotworowe. Jeśli chodzi o dysfonię czynnościową, która stanowi 10% wszystkich zaburzeń głosu, należy brać pod uwagę czynniki ogólnoustrojowe, psychogenne i polekowe. Wpływ na zaburzenie mogą mieć również długotrwałe przeciążenia głosu.

Jak leczymy dysfonię? U pacjentów z dysfonią czynnościową, jak również organiczną należy przede wszystkim oszczędzać głos (ograniczenie wysiłków głosowych to podstawa). W przypadku dysfonii czynnościowej podstawową metodą leczenia zaburzenia jest rehabilitacja głosu. Natomiast przy dysfonii organicznej wdraża się leczenie przyczynowe.

W przypadku podejrzenia dysfonii możesz umówić się w szybki sposób na wizytę do lekarza laryngologa z Wrocławia na tej stronie: https://enel.pl/lekarze/wroclaw/laryngolog_119/

AfoniaAfonia jest najcięższą postacią dysfonii. Są to zaburzenia pracy fałdu głosowego, inaczej nazywane bezgłosem. Jak sama nazwa wskazuje, pacjent cierpi z powodu zaniku głosu, który może być spowodowany czynnikami fizycznymi (np. urazem), czynnościowymi, jak również psychicznymi. Bezgłos leczymy poprzez terapię foniatryczną oraz rehabilitację głosu.

Zapalenie krtaniCzęstą chorobą obejmującą struny głosowe jest zapalenie krtani. Schorzenie może mieć podłoże wirusowe (adenowirusy, rinowirusy) lub rzadziej bakteryjne. Chorobie sprzyja dym papierosowy, ekspozycja na alergeny, zanieczyszczenia powietrza i długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Przewlekła postać choroby jest częściej diagnozowana u osób, które chorują również na refluks żołądkowo-przełykowy. Jakie są objawy zapalenia krtani? U większości pacjentów pojawia się chrypka, uczucie suchości i pieczenia w gardle, nieżyt nosa, napadowy kaszel. Głos jest matowy i mało dźwięczny, niekiedy pojawia się gorączka. Choroba może objawiać się również bólem gardła, dusznościami i przyspieszonym oddechem.

Jak leczy się zapalenie krtani? W przypadku infekcji wirusowej wdraża się leczenie objawowe (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne). Natomiast u osób z zapaleniem krtani wywołanym bakteriami stosuje się antybiotykoterapię.

Guzki śpiewaczeGuzki śpiewacze (łac. noduli cantorum), to łagodne zmiany przerostowe na strunach głosowych, które pojawiają się u pacjentów zawodowo pracujących głosem. Najczęstszym objawem choroby jest chrypka i drżenie głosu. Niektórzy chorzy mają problemy z utrzymaniem wysokości tonu (zwłaszcza po dłuższym mówieniu). Jeśli chodzi o metody leczenia, w zależności od danego przypadku konieczna może być operacja (zaawansowana postać choroby) lub ćwiczenia z emisji głosu u foniatry. Bardzo ważny jest też odpoczynek głosowy i leczenie chorób współistniejących.