Wiadomości

  • 31 maja 2023
  • wyświetleń: 580

Co warto wiedzieć o pożyczkach społecznościowych?

Artykuł sponsorowany:

Gdy potrzebujemy pieniędzy, to na myśl od razu przychodzą nam banki, firmy pozabankowe, rodzina bądź bliscy znajomi. Tymczasem od jakiegoś czasu na popularności zyskują pożyczki społecznościowe. Na czym one polegają?

Co warto wiedzieć o pożyczkach społecznościowych?


Nowość w Polsce, duża popularność w USA



Pewnie wielu z was korzysta z jakichś platform społecznościowych. Facebooka, Instagrama czy Twittera. Poniekąd pożyczka społecznościowa ma z nimi punkty wspólne. Za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych zawieramy umowę z innym użytkownikiem, pożyczając mu lub od niego pieniądze. Nie ma pośrednictwa banku czy firmy pozabankowej.

Podczas rejestracji w danym serwisie zaznaczamy czy chcemy być pożyczkodawcą czy pożyczkobiorcą. Portal dokonuje wstępnej weryfikacji użytkowników, a także umożliwia dokonanie transakcji.

Osoby, które decydują się pożyczać własne środki, często robią to na procent wyższy niż w przypadku banków lub innych podmiotów udzielających pożyczek. Trzeba jednak podkreślić, że to pożyczkodawca ponosi ryzyko związane z nieterminowymi spłatami.

Jak skorzystać z pożyczki społecznościowej?



Aby móc rozpocząć cały proces, na początku musimy zarejestrować się w jednym z serwisów internetowych. Najczęściej zostaniemy wówczas zweryfikowani. Administracja może chcieć sprawdzić naszą przeszłość kredytową. Gdy nasze konto będzie już utworzone, wówczas możemy zamieścić ogłoszenie, w którym poinformujemy potencjalnych pożyczkodawców o kwocie, która nas interesuje, a także celu, na który potrzebujemy pieniędzy.

Następnie musimy poczekać, aż ktoś zadeklaruje chęć pożyczenia nam oczekiwanej przez nas sumy. Jak widać, cała procedura odbywa się za pośrednictwem internetu. Im lepszą historię kredytową posiadamy, tym większe prawdopodobieństwo na to, że ktoś zdecyduje się nam zaufać i pożyczyć pieniądze.

Jeśli taka forma pozyskiwania pieniędzy do nas nie przemawia, wówczas możemy rozważyć pożyczki ekspresowe.

Zanim zaciągniesz pożyczkę



Pamiętajmy o tym, że długi zawsze należy regulować. Z tego powodu najpierw realnie oceńmy, czy jest będzie nas stać na terminowe spłaty. Przy czym powinniśmy w kalkulacjach uwzględniać jedynie ten dochód, którego jesteśmy pewni.

Pożyczek nie powinno się również zawierać pod wpływem chwili. Zawsze zastanówmy się „na chłodno”, zanim podejmiemy taką decyzję. A gdy już to zrobimy i uznamy, że stać nas na pożyczkę, to dokonajmy porównania produktów finansowych. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, w jakim miejscu otrzymamy najkorzystniejsze warunki.

Czy warto korzystać z pożyczek społecznościowych? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć samemu. Na pewno tzw. social lending nie wymaga takiej ilości formalności, a do tego jest dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Jednak z drugiej strony przeważnie wiąże się z większym oprocentowaniem, ponieważ inna osoba fizyczna bierze na siebie ryzyko związane z udzieleniem pożyczki. Z tego powodu decyzja o skorzystaniu z takiej możliwości jest indywidualną decyzją każdego z nas. Pamiętajmy natomiast o odpowiedniej rozwadze.