REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 30 maja 2023
  • wyświetleń: 1587

To była dekada wielkich zmian w Bielsku-Białej. Przyczynił się do nich FSM

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę "Historia Bielska-Białej z okna małego Fiata. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 4 czerwca. Rozpoczęcie:godzina 10.00, prowadzenie: dr Maciej Bujakowski.

Jak miasto zmieniło się w latach 70.? Niezwykła podróż do przeszłości
To była dekada wielkich zmian w Bielsku-Białej. Przyczynił się do nich FSM · fot. FCA Poland Archiwum


Dekada lat 70-tych to okres m.in. wielu inwestycji przemysłowych w Bielsku-Białej okraszonych wszędobylską propagandą sukcesu. Niewątpliwie jest to czas dużych zmian, które na trwałe zmieniły krajobraz miasta oraz jego strukturę społeczną. Wśród wielu realizowanych budów powstaje również Fabryka Samochodów Małolitrażowych, sztandarowa inwestycja okresu E. Gierka. Wycieczka będzie o tym jak zmieniło się w tym czasie miasto i jaki wpływ miała na to decyzja o wybudowaniu FSM-u.

Wycieczka jest bezpłatna. Obowiązują zapisy. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

stowarzyszenieolszowka@gmail.com, tel. 693 315 998.

Aktualne informacje na bieżąco pojawiają się na https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego.
Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała.
Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
- Zadanie będzie uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego z powodzeniem od wielu lat projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. Ponieważ w roku 2023 mija 300. rocznica nadania praw miejskich Białej oraz wyprodukowano 50 lat temu pierwszego FIATA 126p w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, chcemy podczas naszego przedsięwzięcia w tym roku skupić się w znacznej mierze nad tymi rocznicami i pokazać wiele kontekstów odnoszących się do tych zagadnień. Poświęcimy znaczną część nad ukazaniem rozwoju miasta Biała, tak aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Poza tym poruszymy wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach - mówi o projekcie Jacek Zachara, jego twórca.

- Szlaki komunikacyjne na przestrzeni dziejów miały ogromny wpływ na obecny wygląd Bielska-Białej. Choć ich ślady są czytelne do dziś, to niestety, wiedza o nich wśród mieszkańców jest znikoma. Poprzez realizacje projektu chcemy to zmienić. Naszym sprzymierzeńcem jest ogromne zapotrzebowanie mieszkańców na poznawanie naszego miasta poprzez bezpośrednie obcowanie z miejscami i obiektami, które są ważnym świadectwem historii i dziedzictwa kulturowego. Wiemy o tym, bo od kilkunastu lat prowadzimy różnego rodzaju działania, głównie wycieczki edukacyjne, które pokazują wiele fragmentów naszego miasta. Rozpoczęliśmy je w Cygańskim Lesie, później kolej przyszła na poznawanie całego miasta - dodaje Zachara.

- Mimo że przeprowadziliśmy wiele akcji edukacyjnych, w których uczestniczyło tysiące mieszkańców, ciągle mamy tłumy chętnych na nasze propozycje. A na niektóre wycieczki było tak duże zapotrzebowanie, że mieliśmy swoistą „klęskę urodzaju” i nie dla wszystkich starczyło miejsca. Mieszkańcy chcą poznać Bielsko-Białą korzystając ze sprawdzonej formy - wycieczek edukacyjnych. Takie są ich liczne sugestie.
Co cieszy - z roku na rok mieszkańcy Bielska-Białej coraz chętniej i liczniej ruszają w teren. Chodzą, biegają, jeżdżą na rowerze i uprawiają liczne inne aktywności. Wychodzimy im naprzeciw, chcemy im zaproponować dwa w jednym - ruch i zdobycie wiedzy o Bielsku-Białej
- podsumowuje Jacek Zachara.

mp / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.