Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2023
  • wyświetleń: 2236

Bielsko-Biała w setce najniebezpieczniejszych miast

Z danych opublikowanych w Rankingu najniebezpieczniejszych polskich miast wynika, że w Bielsku-Białej jest bezpieczniej, niż w stolicy województwa. Ale nie aż tak, jak w podobnej wielkości miastach.

"Lepiej zgłosić się samemu". Kolejni poszukiwani w rękach policjantów
Bielsko-Biała w setce najniebezpieczniejszych miast - zdj. ilustracyjne · fot. KMP Bielsko-Biała


Ranking najniebezpieczniejszych polskich miast opublikowany na portalu polskawliczbach.pl zawiera dane dotyczące liczby przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Jak przyznają autorzy tego opracowania, jest pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej.

- Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście. Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo jak poważne przestępstwa kryminalne. (…) Interpretując tabelę, warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności - im wyższy poziom tym wyższy będzie odczuwalny poziom bezpieczeństwa odczuwalny przez mieszkańców. Pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii - czytamy w opisie rankingu.

Co zatem wynika z przedstawionych danych?

Otóż w pierwszej czwórce najbardziej niebezpiecznych miast znajdują się te położone na terenie województwa łódzkiego: Sieradz, Błaszki, Warta oraz Złoczew. Wszystkie te miasta odznaczają się przelicznikiem przestępstw na 1000 mieszańców wynoszącym 88,7 oraz wykrywalnością przestępstwa 96 procent.

W rankingu Bielsko-Biała zajęło 68. pozycję. W mieście zanotowano 31,3 przestępstw na 1000 mieszkańców. Ich wykrywalność wynosi 72 procent. Dla porównania prezentujemy dane dotyczące podobnej wielkości miast z województwa śląskiego: Częstochowa zajęła 128. pozycję (26 przestępstw na 1000 mieszkańców, 66 procent wykrywalności) a Jaworzno 470. pozycję w rankingu (17,6 przestępstw na 1000 mieszkańców, 67 procent wykrywalności).

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.