Reklama

Wiadomości

  • 26 maja 2023
  • wyświetleń: 1282

Kolejne drony będą walczyć ze smogiem. Zbadają skład dymu

Zakończyła się pilotażowa edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. W puli było w sumie 5,7 mln zł w ramach dwóch konkursów - "Gmina pełną piersią" i "Inicjatywa Antysmogowa". Do Bielska-Białej trafią pieniądze z drugiego z projektów.

Drony w straży miejskiej sprawdzą, czym ludzie palą w piecach
Kolejne drony będą walczyć ze smogiem. Zbadają skład dymu · fot. UM Bielsko-Biała


Pierwsza, pilotażowa edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza cieszyła się dużym zainteresowaniem gmin Województwa Śląskiego. Łączna kwota złożonych wniosków o udzielenie pomocy finansowej przekroczyła dwukrotnie pulę dostępnych środków.

W konkursie „Inicjatywa Antysmogowa” kwotę blisko 5 mln zł rozdysponowano pomiędzy 30 gmin. Jak podkreślają samorządowcy środki trafią na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, zakup oczyszczaczy powietrza, dronów wyposażonych w kamery i systemy teledetekcyjne, kontrole w zakresie przestrzegania uchwały antysmogowej, modernizacje systemów ogrzewania, czy jak w przypadku Tychów - zakupu pojazdu z napędem elektrycznym, który w praktyce posłuży jako mobilne laboratorium z analizatorem zanieczyszczeń. W konkursie „Gmina pełną piersią” pula środków wyniosła 700 tys. zł.

Środki z konkursu "Inicjatywa Antysmogowa" trafią także do Bielska-Białej. Nasze miasto otrzymało 170 tysięcy złotych na projekt "Kontrola przestrzegania ustawy antysmogowej. Zakup dronów wyposażonych w kamery i systemy teledetekcyjne oraz badające skład dymu z kominów".

Kolejne drony będą walczyć ze smogiem. Zbadają skład dymu
Kolejne drony będą walczyć ze smogiem. Zbadają skład dymu · fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych 9 na 10 osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co przyczynia się do 7 milionów przedwczesnych zgonów każdego roku. Śląsk pozostaje największym regionem górniczym w Europie. Notujemy częste przekroczenia dopuszczalnych poziomów pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, a skala przekroczeń poziomu docelowego benzo(a)pirenu należy do największych w Polsce. Wedle raportu Banku Światowego koszt zanieczyszczenia powietrza w skali świata to ok. 6 proc. PKB, a w przypadku Polski nawet 10 proc..

W Programie Ochrony Powietrza dla Śląskiego oszacowano, że koszty zdrowotne niskiej emisji (pył PM 2,5) wynoszą 7,1 mld zł rocznie. To dwukrotnie więcej niż budżet województwa.

Ale są też pozytywy. Jako region jesteśmy liderem w walce o czyste powietrze. Pozyskujemy najwięcej środków w Polsce z Programu Czyste Powietrze. Wedle rankingu czasopisma samorządowego Wspólnota, gminy województwa śląskiego, w latach 2018-2021 wydały najwięcej w Polsce środków na ochronę powietrza i klimatu. Na pierwszym miejscu zestawienia jest Rybnik. W pierwszej piątce są trzy, a w pierwszej piętnastce aż siedem miast z Województwa Śląskiego.

mp / bielsko.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj