bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2023
  • 23 maja 2023
  • wyświetleń: 3996

Kolejne dzieło na szlaku bielskich murali. Ma ważne przesłanie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Marcin „Malik” Malicki zrealizował wielkoformatowe dzieło o ekologicznym przesłaniu, odwołując się do dawnych wierzeń Słowian.

Reklama

Mural na ścianie kamienicy przy ul. Cieszyńskiej
Mural na ścianie kamienicy przy ul. Cieszyńskiej · fot. Galeria Bielska BWA


Nowy mural powstał w Bielsku-Białej na ścianie kamienicy przy ul. Cieszyńskiej 59. Jego autor, streetartowiec Marcin „Malik” Malicki, namalował mityczną postać Borowego - wedle wierzeń Słowian, opiekuńczego ducha lasu.

Tym sposobem, po ośmiu latach, artysta ponownie stworzył mural na ścianie tej bielskiej kamienicy. Pierwsze dzieło „Malika” zdobiło ścianę budynku w latach 2015-2019. Był to mural zatytułowany „Frasunek”, przedstawiający staruszka - współczesnego frasobliwego Franciszka - zaniepokojonego losem wróbli znikających z miast. Niestety, mural ten został zniszczony podczas nieprzewidzianego i pilnego remontu elewacji. Tym razem streetartowiec zaproponował wielkoformatowe dzieło pod tytułem "Borowy", o ekologicznym przesłaniu, odwołujące się do dawnych wierzeń Słowian.

- Borowy jest postacią z mitologii słowiańskiej, duchem opiekuńczym lasu, będący jego panem oraz władcą zwierząt w nim żyjących. Można go było rozgniewać, ścinając święte drzewa. A człowieka, który mu się naraził, demon sprowadzał z niewłaściwej drogi. Jednak bywało też, że pomagał zbłąkanemu odnaleźć zagubioną ścieżkę - mówi o swoim dziele Marcin "Malik" Malicki.

Mural na ścianie kamienicy przy ul. Cieszyńskiej
Mural na ścianie kamienicy przy ul. Cieszyńskiej · fot. Galeria Bielska BWA


- A co Borowy robi w XXI wieku? W stosunku do ludzi zachowanie Borowego było zmienne, od neutralnego do wrogiego. Zależało to przede wszystkim od tego, jak traktowali oni las i jego mieszkańców. Borowy był szczególnie nieprzychylny myśliwym i drwalom, którzy wyraźnie naruszali jego włości, czyli coś, co dziś nazywamy ekosystemem. Zastanówmy się zatem, jak traktujemy dzisiaj las czy szerzej, środowisko naturalne - dodaje artysta.

- Malarska metafora lasu, którą zaproponował artysta na swoim nowym muralu, zachęca przechodniów do refleksji oraz odmiennego spojrzenia na naturę - nie w roli przedmiotu, ale podmiotu - rodzaju partnera, o którego warto dbać - stwierdza z kolei Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu oBBraz miasta.

- Marcin „Malik” Malicki jest pochodzącym z Bielska-Białej writerem (grafficiarzem), grafikiem, miłośnikiem liternictwa, pasjonatem góralskiego zdobnictwa i szeroko rozumianej historii. Artysta znany jest z kilku realizacji graffiti na terenie Bielska-Białej i udziału w wielu streetartowych festiwalach w całej Polsce - przypomina Łabądź.

Marcin „Malik” Malicki w trakcie realizacji muralu „Borowy”
Marcin „Malik” Malicki w trakcie realizacji muralu „Borowy” · fot. Justyna Weronika Łabądź


Mural jest częścią dziewiątej edycji projektu oBBraz miasta, organizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Dzieło „Malika” dołączy do bogatej kolekcji bielskich murali, tworzonej obecnie przez 30 wielkoformatowych prac.

Więcej o koncepcji i realizacji muralu, ekologicznym przesłaniu, o społecznej roli street artu oraz o bogatej kolekcji bielskich murali można będzie usłyszeć od artysty Marcina „Malika” Malickiego i kuratorki Justyny Weroniki Łabądź podczas oficjalnej prezentacji muralu w najbliższy wtorek, 23 maja.

Marcin „Malik” Malicki - Borowy
Oficjalna prezentacja muralu
Bielsko-Biała, ul. Cieszyńska 59
wtorek, 23 maja 2023, godz. 18.00, wstęp wolny

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj