bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 maja 2023
  • 20 maja 2023
  • wyświetleń: 25000

Koniec poszukiwań zaginionego wiatrakowca. Tragiczne wiadomości

W czwartek, 18 maja nad Bielskiem-Białą i okolicznymi miejscowościami pojawił się wojskowy śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8. Nisko latająca maszyna budziła niepokój mieszkańców. Śmigłowiec wojskowy został poderwany w związku z poszukiwaniami wiatrakowca. Zaangażowano także inne służby ratownicze. Jak udało się ustalić naszemu portalowi, wiatrakowiec udało się odnaleźć na terytorium Słowacji. Pilot nie żyje.

Miejsce odnalezienia wraku zaginionego wiatrakowca oraz poszukiwania - 19.05.2023 · fot. Igor Janckulík


Jak udało się ustalić portalowi bielsko.info w piątkowe popołudnie, wiatrakowiec odnaleziono na terytorium Słowacji. Pilot nie żyje. Na miejscu pracują słowaccy śledczy pod nadzorem prokuratury.

Loading...


Przypomnijmy, późnym popołudniem w czwartek, 18 maja na terenie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego miał wylądować wiatrakowiec. Maszyna o znakach rejestracyjnych OMM199 w kolorze biało-czerwonym wystartowała z Oravskiej Leśnej na Słowacji i nie doleciała do miejsca zadeklarowanego w tzw. planie lotu, czyli na bielskie lotnisko. Nie ma kontaktu z pilotem, nie wiadomo gdzie jest maszyna.

Ostatni kontakt pilota z organem kontroli ruchu lotniczego nastąpił w miejscowości Oravska Leśna (Słowacja) o godz. 18.35 LT (Local Time - czas miejscowy). - Działania poszukiwawcze rozpoczęła Policja i Straż Pożarna. Służby zakładają scenariusz, w którym pilot ze względu na warunki atmosferyczne mógł przemieszczać się dolinami wzdłuż lokalnych dróg - informuje PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej).

Zabezpieczenie lądowiska dla wojskowego śmigłowca na terenie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego - 18.05.2023
Interwencja straży pożarnej na terenie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego - 18.05.2023 · fot. nadesłane przez czytelnika


Do akcji poszukiwawczej wkroczyło także wojsko. Z podkrakowskich Balic poderwano wojskowy śmigłowiec Mi-8, który krążył nad regionem. W stan gotowości postawiono także GOPR.

W piątkowym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że Cywilno-Wojskowy Ośrodek Poszukiwań i Ratownictwa Lotniczego ARCC w Warszawie poinformował KWP w Katowicach o braku kontaktu z pilotem wiatrakowca o godzinie 20.37.

- 
Obywatel Słowacji około godziny 17.00 wyleciał z terenu Słowacji w kierunku Bielska-Białej.
 O godzinie 22.20 ustalono, że pilot wiatrakowca nie przekroczył granicy RP - został zlokalizowany
 na terenie Słowacji. Trwają poszukiwania pilota przez służby słowackie - dodały służby wojewody.

Warto wyjaśnić, że wiatrakowiec to mały i lekki statek powietrzny. Najczęściej jedno lub dwumiejscowy. Swoją budową na pierwszy rzut oka przypomina niewielki śmigłowiec.

Poszukiwany wiatrakowiec o znaku rejestracyjnym OM-M199
Poszukiwany wiatrakowiec o znaku rejestracyjnym OM-M199 · fot. daec.de


Wkrótce więcej informacji.

mp, sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.