bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 stycznia 2013
  • wyświetleń: 3924

Pogotowie z nową dyspozytornią

Karetka ma dojeżdżać do pacjenta szybciej, system ratownictwa ma być bardziej elastyczny. Takie są założenia zmian, do których przygotowuje się Bielskie Pogotowie Ratunkowe.

pogotowie, ratownik
Zmiany mają usprawnić system ratownictwa w naszym regionie. · fot. bielsko.info


Prawdopodobnie jesienią w woj. śląskim zacznie działać wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego. W całym województwie powstanie 6 dużych rejonów, 6 zintegrowanych dyspozytorni pogotowia ratunkowego: w Bielsku- Białej, Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Częstochowie i Jastrzębiu Zdroju.

W praktyce oznacza to, że bielska dyspozytornia będzie obsługiwała większy teren. Obecnie dysponuje 11 zespołami ratownictwa medycznego, które stacjonują w mieście i powiecie bielskim. Po zmianach będzie rozporządzało także karetkami w powiatach: żywieckim i cieszyńskim.

W bielskim pogotowiu powstała nowa dyspozytornia za ok. 300 tys. zł. "Obecnie na jednej zmianie mamy dwie dyspozytorki, musieliśmy rozbudować dyspozytornię do pięciu stanowisk. Do tego nowa serwerownia, układ tabletów i obiegu informacji elektronicznej"- mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Po zmianach, znikną dyspozytornie pogotowia w Cieszynie i Żywcu. Założenie jest takie, aby ich pracownicy, którzy doskonale znają swój teren przeszli do Bielska-Białej. Liczba karetek nie zmieni się. Oba pogotowia: cieszyńskie i żywieckie pozostaną w tym samym wymiarze.

Jak mówi Ryszard Odrzywołek, system ma być bardziej elastyczny, np. w przypadku dwóch zdarzeń w tym samym czasie lub katastrofy w ruchy drogowym. "Zdarzyło się już, że koledzy z Krakowa wzywali nas do ataku serca w Kętach, bo karetka obsługująca ten teren była w szpitalu w Oświęcimiu. Pojechał tam zespół, który stacjonuje w Kobiernicach i miał do pokonania 3, 4 km"- mówi Odrzywołek.

Taki system ratownictwa jest już wdrażany w Małopolsce. Zdarzenia z powiatów oświęcimskiego i wadowickiego trafiają do dyspozytorni pogotowia w Krakowie.

ab / bielsko.info, źródło: Radio Bielsko

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.