Wiadomości

  • 13 maja 2023
  • wyświetleń: 1573

„Przez tory” do szkoły. Plany kolei mogą być niebezpieczne!

Szykuje się rozbudowa stacji kolejowej w Leszczynach. Planowane zmiany mogą jednak doprowadzić do stwarzania niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza dla dzieci uczęszczających do szkół w tym rejonie miasta.

PKP Leszczyny
fot. Google Maps


W sprawie "planowanej rozbudowy stacji PKP Bielsko-Biała Leszczyny, która w sposób znaczny utrudni bieżące funkcjonowanie mieszkańców dzielnicy Mikuszowice Krakowskie oraz Leszczyny" w bielskim Ratuszu interweniowała grupa radnych. Chodzi o prace związane z opracowaniem projektu polegającego m.in. na planach rozwijających linię kolejową numer 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice — Bielsko-Biała — Żywiec — granica państwa.

- Zgodnie z przekazanymi informacjami opracowanie projektowe przewiduje m.in. likwidację przejść przy ulicach: Sokolskiej, Okopowej, a także przebudowę kolejnych przejść przy ulicach: Kolejowej, Piaskowej, Zajęczej wraz z przebudową ulic Dolnej i Cyprysowej. Taki stan rzeczy w sposób znaczny sparaliżuje oraz utrudni bieżące funkcjonowanie niemal wszystkich mieszkańców dzielnicy Mikuszowice Krakowskie co było szczegółowo argumentowane m.in. przez przewodniczącego i członków miejscowej Rady Osiedla. Mieszkańcy zainteresowani planami inwestycyjnymi spółki PKP zgodnie twierdzą, że ewentualna realizacja przedmiotowego projektu utrudni komunikację, sposób codziennego funkcjonowania oraz wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa pieszych - podkreślają Barbara Waluś , Maksymilian Pryga, Janusz Okrzesik, Adam Wykręt oraz Szczepan Wojtasik.

Jak wyjaśniają, "dzieci udające się często na skróty przez tzw. tory do szkoły lub innych zajęć będą narażone bardziej niż zwykle na nadmierne niebezpieczeństwo ze strony nadjeżdżających pociągów wysokiej prędkości".

- Dlatego działając w trosce o wszystkich mieszkańców dzielnicy Mikuszowice Krakowskie zwracamy się do Szanownego Pana Prezydenta z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zorganizowania spotkań konsultacyjnych dla mieszkańców lub zainteresowanych stron z przedstawicielami spółki PKP. Dodatkowo prosimy o mediację ze stroną rządową, która będzie prawdopodobnie głównym inwestorem tego kontrowersyjnego projektu - zaapelowali rajcy.

W odpowiedzi Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej poinformował, że zaprezentowane przez firmę działającą na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe jest dokumentacją przedprojektową, będącą studium wykonalności, które "pozwoli na analizę i ocenę potencjału projektu, co przełoży się z pewnością na późniejszą decyzję inwestora na temat zakresu i realizacji całego zamierzenia projektowego".

- Przedłożone opracowanie nie jest zatem dokumentacją projektową, przeznaczoną do budowy, a jedynie pewną propozycją, pomysłem Inwestora na realizację własnego założenia inwestycyjnego. Miasto do propozycji inwestora przedstawiło szereg uwag, w tym rozwiązania zamienne, uwzgledniające również zapewnienie ciągłości komunikacji pieszej, przecinającej linię kolejową nr 139 - podkreślił wiceprezydent.

I zapewnił, że odnośnie przejścia dla pieszych przez torowisko w ciągu ul. Sokolskiej, "miasto negatywnie zaopiniowało propozycję inwestora, polegającą na likwidacji tego przejścia, które ma istotne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania dzielnicy Mikuszowice Krakowskie".

- Brak przedmiotowego przejścia w istotny sposób utrudni przekraczanie pieszym linii kolejowej, pozostawiając możliwość przejścia w ciągu ul. Przędzalniczej oraz w ciągu ul. Zajęczej, co przekłada się na odcinek ponad 850 m bez możliwości przekroczenia linii kolejowej przez mieszkańców. Jako rozwiązanie zamienne, dla przejścia w jednym poziomie z linią kolejową, Miasto zasugerowało, aby rozważyć możliwość budowy kładki dla pieszych nad torowiskiem w ciągu istniejącego przejścia lub lokalizacji maksymalnie do niego zbliżonej - opisuje Kamiński.

Z kolei w przypadku likwidacji przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Okopowej, według Ratusza "zaproponowane przez inwestora rozwiązania zamienne - projektowane połączenie do ul. Żywieckiej, poprzez budowę ul. Dolnej, w ocenie miasta, oprócz zaproponowanych jezdni o szerokości 5 m dla ul. Dolnej, jak również dla ul. Cyprysowej, należy uzupełnić przynajmniej o jednostronne chodniki dla pieszych o szerokości min. 2 m, aby w sposób bezpieczny umożliwić poruszanie się pieszym".

- Do pozostałych przekroczeń linii kolejowej nr 139 w rejonie ul.: Kolejowej, Piaskowej, Zajęczej, jak również dla pozostałych, objętych tą inwestycją kolejową, miasto wskazało na konieczność oddzielenia ruchu pieszego od samochodowego w obrębie przejazdów i dojść do przystanków kolejowych poprzez budowę nowych ciągów pieszych, poprawiających bezpieczeństwo i komfort mieszkańców tej części miasta, sąsiadujących z linią kolejową nr 139 - dodał zastępca prezydenta miasta.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.