Wiadomości

  • 27 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3577

Te reklamy uprzykrzają życie pasażerom. W końcu znikną?

Nie dość, że w większości szpecą miejski krajobraz, to wiele z nich po prostu uprzykrza codzienne funkcjonowanie wielu bielszczanom. W tym przypadku tym, którzy korzystają z usług komunikacji miejskiej. Czy to kres reklam na przystankach i autobusach?

Autobus MZK
Autobus MZK · fot. Wydział Komunikacji Urzędu Miasta


W sprawie reklam lokalizowanych na oknach autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjny w Bielsku-Białej ograniczających widoczność pasażerów, zwłaszcza podczas opadów deszczu, a także sposobu sytuowania reklam na wiatach przystankowych, interwencję w bielskim Ratuszu podjął radny Konrad Łoś.

- Zwrócili się do mnie mieszkańcy z prośbą o podjęcie tematu reklam przesłaniających okna autobusów miejskich oraz usytuowanych na wewnętrznej stronie wiat przystankowych. Lokowanie reklam we wskazanych miejscach spotyka się z krytyką pasażerów, gdyż utrudnia komfort korzystania z publicznego transportu zbiorowego - przekazał.

Jak dodał, "interweniujący mieszkańcy oczekują że reklamy na wiatach przystankowych będą lokowane, jeżeli w ogóle, to wyłącznie od zewnętrznej strony wiaty, co też jest problematyczne, gdyż przy przesłoniętej reklamą bocznej ścianie pasażerowie oczekujący we wiacie na przyjazd autobusu mają ograniczone pole widzenia. Zwłaszcza chodzi o kierunek przyjazdu autobusu".

- Podobnie ma się sprawa reklam na autobusach. Nic w tej kwestii nie uległo zmianie, być może poza "szumnym rebrandingiem medialnym", a pojazdy zdaniem mieszkańców niczym „trumny" dalej są „upaćkane" reklamami z każdej strony zasłaniającymi szyby i przestrzeń miejską. Mieszkańcy sprzeciwiają się eksponowaniu reklam na bocznych ścianach autobusów, dopuszczając ich eksponowanie wyłącznie na tyłach pojazdów - podkreślił przedstawiciel bielszczan.

W odpowiedzi Przemysław Kamiński poinformował, że zasady sytuowania tablic reklamowych na wiatach przystankowych zostały uregulowane w uchwale rady miejskiej z 2 lutego 2023 roku "w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzaju materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane".

- W paragrafie tym ujęte zostało sformułowanie „dopuszcza się”, a umożliwiono sytuowanie tablic reklamowych wyłącznie od strony wyjazdowej bocznej konstrukcji wiaty przystankowej. Przedmiotowy zapis umożliwia wyrażenie zgody na sytuowanie reklam po obu stronach lub tylko z jednej strony gabloty lokalizowanej od strony wyjazdowej wiaty przystankowej w zależności od lokalizacji wiaty oraz jej charakteru (np. dopuszczenie możliwości sytuowania reklam na części wiat przystankowych po obu stronach gabloty w przypadku posadowienia odrębnego nośnika informacji pasażerskiej - dedykowanej gabloty z rozkładem jazdy) - wyjaśnił wiceprezydent.

Jak dodał, "w zakresie sytuowania reklam na autobusach Ustawodawca nie przewidział możliwości regulowania zasad sytuowania reklam na pojazdach - w związku z brakiem takiej delegacji ustawowej zasady te nie zostały zawarte we wspomnianej uchwale".

- Niemniej jednak należy podkreślić, iż Miasto Bielsko-Biała na mocy zawartej z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego dopuszcza możliwość ekspozycji reklam całopojazdowych wyłącznie na części floty MZK, na najstarszych pojazdach. Miasto Bielsko-Biała nie dopuszcza możliwości udostępnienia powierzchni reklamowych na fabrycznie nowych pojazdach zakupionych od 2015 roku wzwyż, z wyłączeniem reklamy na tylnej ścianie pojazdu, po uprzedniej, każdorazowej zgodzie miasta - zaznaczył przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.