bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2023
  • 13 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 6176

Pociągi nie jeżdżą tędy od 2009 roku. Będzie remont linii Bielsko - Skoczów

Nieczynny odcinek linii kolejowej pomiędzy Bielskiem-Białą a Skoczowem zostanie w ciągu najbliższych kilku lat gruntownie zmodernizowany. Jest dofinansowanie z rządowego programu Kolej Plus!

Reklama

Linia kolejowa nr 190
Linia kolejowa nr 190 - 15.03.2022 · fot. mp / bielsko.info


Jest dofinansowanie na rewitalizację linii kolejowej Bielsko-Biała - Cieszyn. O przesunięciu projektu Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała - Wadowice - Kraków) z listy rezerwowej programu Kolej+ do realizacji - poinformowało 11 kwietnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..

Fakt ten oznacza, że nieczynny odcinek linii kolejowej pomiędzy Bielskiem-Białą a Skoczowem zostanie w ciągu najbliższych kilku lat gruntownie zmodernizowany zgodnie z założeniami studium planistyczno-prognostycznego, opracowanego na zlecenie Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka.

W ramach studium zaplanowano nie tylko wybudowanie praktycznie od nowa nawierzchni torowej, budowę lub modernizację kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych, przejazdów i przejść kolejowych, ale także utworzenie nowych przystanków kolejowych, takich jak: Skoczów Bajerki II, Bielsko-Biała Osiedle Polskich Skrzydeł, Bielsko-Biała Stare Bielsko, Bielsko-Biała Listopadowa. Konkurencyjność linii w transporcie przynieść ma korekta krzywych i łuków, dzięki której podniesiona zostanie prędkość do 100-120 km/h na odcinkach prostych i 60-70 km/h na łukach.

Linia kolejowa Bielsko-Biała - Cieszyn - przebieg trasy
Przebieg trasy


Dzięki inwestycji nie tylko przywrócona zostanie możliwość podróży koleją pomiędzy Bielskiem-Białą a Cieszynem czy Wisłą, ale powstanie pełny kręgosłup infrastrukturalny umożliwiający utworzenie kolei aglomeracyjnej.

W działania zmierzające do przywrócenia połączeń pomiędzy Skoczowem i Bielskiem-Białą pod koordynacją Aglomeracji Beskidzkiej zaangażowały się, na podstawie zawartego porozumienia, miasto Bielsko-Biała; gminy: Cieszyn, Skoczów, Jasienica, Ustroń, Wisła, Goleszów oraz powiaty: bielski i cieszyński.

Wynegocjowano korzystne deklaracje marszałka województwa o partycypacji w kosztach inwestycji (50 procent samorządowego wkładu własnego) oraz o uruchomieniu przewozów na odcinku Skoczów-Bielsko-Biała (deklaracja dotyczy co najmniej 8 par połączeń na dobę).

Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku informowaliśmy, że zadanie polegające na rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku od Bielska-Białej do Skoczowa nie otrzymało dofinansowania w ramach programu Kolej+. Po ukazaniu się tej wiadomości w sieci ponownie rozgorzała dyskusja na temat zasadności modernizacji tej linii. Kursowanie pociągów relacji Cieszyn - Bielsko-Biała Główna - Cieszyn na linii nr 190 zawieszono 10 stycznia 2009 roku. Jak wyglądała podróż po tej magistrali jeszcze 12 lat temu? Zobaczcie wideo:

ar / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie "Aglomeracja Beskidzka"

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.