bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 1102

[Historyczne ciekawostki] Święcone z tańcami

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

110 lat temu spotkania świąteczne połączone z dobroczynnością, występami artystycznymi oraz tańcami były powszechnym sposobem na spędzenie okresu wielkanocnego w naszym regionie.

Reklama

Święcone z tańcami
Święcone z tańcami · fot. Ze zbiorów Jacka Kachla


Święta Wielkanocne w 1913 roku wypadły jeszcze w marcu. Po świętach obchodzono tzw. święcone. Największą taką imprezę przygotowały Koła Towarzystwa Szkoły ludowej i Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bielsku. Uroczystość z tańcami odbyła się 6 kwietnia 1913 r. o godz. ósmej wieczorem w Domu Polskim.

Święcone w Stowarzyszeniu Rękodzielników w Białej poprowadził ks. dr Domasik, prezes stowarzyszenia, a obrządku święcenia dokonał ks. Władysław Mączyński. Przy okazji świąt ochronka w Białej zorganizowała dobroczynną zbiórkę na rzecz sierot. Uzbierano 400 koron.

W Białej w sali Sokoła bialskiego odegrano wesołą komedyjkę pt. Świeczka zgasła. Dochód z tego występu przeznaczono na wysłanie do sanatorium w Rabce chorej uczennicy szkoły polskiej.

W Mikuszowicach w pięknej sali nowego domu ludowego Bratniej Pomocy 13 kwietnia odegrano sztukę pt. Noc w Belwederze, wystawioną staraniem świeżo założonego Sokoła mikuszowickiego.

W tym celu wystawiono znacznym kosztem nową scenę i wypożyczono piękne kostyumy z Buczkowic. Słowo wstępne o nocy w Belwederze i o wybuchu powstania listopadowego wypowiedział przybyły z Białej Dr. Mikułowski. W odegraniu utworu wzięli udział miejscowi robotnicy z kierownikiem szkoły, p. Kaletą na czele. Całość wypadła bardzo składnie i wywarła wielkie wrażenie na licznie zebranych słuchaczach. Zachęcić należy Sokół mikuszowicki, żeby częściej urządzał takie przedstawienia, zwłaszcza, że gniazdo to nie zaniedbuje także pracy w drużynach polowych i odbywa ćwiczenia ze szczególną gorliwością - relacjonował Dziennik Cieszyński.

Święcone z tańcami
Święcone z tańcami · fot. Ze zbiorów Jacka Kachla

Jacek Kachel

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj